U příznivců zdravé výživy a zdravotního životního stylu káva nemá příliš své místo. Většina tento nápoj odsuzuje, protože je nezdravý a způsobuje nemoci. Málokdo si však uvědomí, že káva je, nebo donedávna byla zkoumána poněkud jednostranně. Vědci se zaměřili pouze na účinky kofeinu, který se dá považovat za jistou „škodlivou“ složku kávy. Kávová zrna však obsahují také spoustu zdraví prospěšných látek. Tou úplně nejprospěšnější jsou antioxidanty.
Dle průzkumů mezi několika tisíci Američany je káva největším zdrojem antioxidantů u většiny populace. Druhým největším zdrojem je černý čaj, následují banány, ořechy, kukuřice, červené víno, pivo, jablka a až za nimi se objevila rajčata a brambory. Výsledek není zrovna lichotivý pro tak propagovanou zeleninu. Chyba však není na její straně.
Vítězství kávy není způsobeno vysokou koncentrací antioxidantů v ní, jako spíše množstvím, jaké jí vypijeme. Pochybuji, že bychom se v konzumaci kávy výrazně lišili od obyvatelů USA. Prostě pijeme více kávy, než jíme zeleninu. To je jistě špatně. Nedoženeme přísun užitečných látek, zejména vláknin, ze zeleniny, zvýšenou konzumací kávy. Optimální jsou jeden až dva šálky za den. Netuším, jestli i zde platí obdoba českého pivního výzkumu, který prokázal, že pití pěti piv denně je zdraví prospěšnější než nepití vůbec. Výzkum se nezmiňuje, jestli je nutné pít pravou mletou kávu, nebo zda si i instantní zachovává obsah užitečných látek.
Antioxidanty jsou našemu tělu prospěšné tím, že reagují s volnými radikály, které pak nemohou dále škodit v našem organizmu a způsobovat poškození buněk. Z toho důvodu se předpokládá, že brání vzniku rakoviny a chorob srdce. Káva samotná by nás měla ochránit, kromě výše uvedeného, od diabetu druhého typu a Parkinsonovy choroby.