vědecVšude možně se denně může člověk dočíst, že káva a kofein jsou škodlivé. V současné době se však začínají oběvovat početné odborné studie které dokazují, že látky obsažené v kávě lidskému tělu pomáhají. Poslední výzkum francouzských lékařů a vědců dokázal, že pití několika šálků kávy denně výrazně zlepšuje paměť další funkce mozku u žen nad pětašedesát let.

Francouzští vědci zkoumali vliv pití kávy a čaje na intelektuální funkci mozku zvanou kognitivní, která ovládá centrum paměti a také řeči na více než sedmi tisících respondentech. Zkoumali ženy i muže různého věku a došli k zajímavému závěru. Ženy nad pětašedestá let, které denně vypili tři šálky kávy nebo šest šálků čaje měli o mnoho lepší paměť i jiné kognitivní schopnosti než ostatní ženy. Vědce však zarazilo, že na muže nemělo pití kávy ani čaje vliv, respektive, že jejich paměť nebyla lepší ani horší v závislosti na pití těchto nápojů. Proč tomu tak je, vědci zatím neví. Domnívají se však, že je to možná proto, že ženský organismus štěpí kofein jinak než ten mužský, zatím to jsou však jen spekulace.

Model, který je výsledkem dlouholetých studií ukazuje, že kofein má pro mozek ochrannou funkci. Podle francouzských vědců je teď nejdůležitější přijít na to, jak by bylo možné využít kofein pro lékařskou terapii´v souvislosti s Alzheimerovou chorobou.