Většina lidí potřebuje mít k životu vše pečlivě roztřízené a rozdělené do jednotlivých krabiček, škatulek, kolonek nebo jen složek v počítači. Máme pocit, že když je vše rozděleno do odpovídajících „oddělení“, umíme se ve věcech lépe orientovat. Tak je to i s kávou: je jí na světě několik druhů, každá má své specifické, vlastnosti, chuť a vůni a pro neznalce není lehké si vybrat tu pravou. Když už do kávy investujeme větší částku, požadujeme většinou odpovídající kvalitu a chuť, která splná naše očekávání. V tom nám může pomoct klasifikace kávy.

Kterou kávu si vybrat?

Hodnocení kávy a jejím „roztříděním“ se zabývají tzv. degustátoři, kteří mají s kávou bohaté zkušenosti a dokonale se v ní orientují. Při hodnocení kávy jsou důležitá tři kritéria: smyslové, chemické a makrobiologické.

Na úplném začátku se hodnotí ještě neupražené, zelené zrno. Důležitá je barva, vzhled a aroma. Pak se posuzuje jeho upražený a následně umletý vzorek dle obdobných kritérií. Upražená zrnka káv se hodnotí po stránce celkového vzhledu, barevné vyrovnanosti, dále stupeň upražení, vůně, chuť, popřípadě nějaké další elementy, které v kávě přebývají, jako jsou cizí pachy nebo mikroorganismy. Máme za sebou smyslovou klasifikaci.

Následuje „chemická prohlídka“. Hodnotí se vlhkost, obsah tuku, popela, písku a také samozřejmě obsah čistého kofeinu v kávovém extraktu.

Mikrobiologické hodnocení zjišťuje přítomnost škodlivých látek a toxinů v kávě.

Klasifikace kávy má nespočet kritérií, kávová zrna musí být podrobena důkladné kontrole ze všech možných hledisek, dalo by se však říci, že existuje deset základních kritérií, podle kterých se káva klasifikuje.

Prvně se hodnotí typ kávy ( zda se jedná o arabicu, robustu nebo jiné méně časté odrůdy) Důležité pro kvalitu kávy jsou barva a vzhled pražených a mletých zrn a jejich „stáří“. Chuťové buňky ohodnotí samotnou chuť kávy, chuťovou plnost, její kyselost“ a její celkové hodnocení. Čichem degustátoři hodnotí kam na škále od nezřetelného až po silné aroma kávu zařadit. Nakonec se hodnotí postřehnutelné odlišnosti, jako je staré nebo vodnaté zrno a jeho vady.

Bylo by jistě zajímavé, umět klasifikovat kávu a podle toho si vybrat tu pravou. Lidé jsou ale jedineční, a tak každému člověku zachutná úplně jiný typ. Klasifikace nám však může aspoň zhruba pomoci si „tu pravou“ mezi paletou druhů káv vybrat. Pokud se přece jen rozhodnete kávu zhodnotit sami, nedoporučuje se do kávy přidávat mléko, které chuť výrazně zkresluje.