Praví francouzi kávu skutečně milují. Svědčí o tom i fakt, že si vždy dva dny v roce vyhradí právě pro svátek kávy. Ve dnech 19. a 20. října se celá Francie ponoří do lahodné kávové vůně a ve všech francouzských kavárnách si milovníci kávy užívají tento lahodný mok. Káva je navíc ve Francii třetím nejvíce používaným nápojem.

Svátek kávy je ve Francii událostí roku. Ačkoliv být ve Francii a nenavštívit jednu z jejich pověstných útulných kavárniček je téměř hřích.

francouzská káva

Francouzi zkonzumují za rok příbližně stoosmdesát tisíc tun pražených pomletých kávových zrn. To znamená asi pětatřicet miliard šálků kávy ročně, což je více než jeden šálek denně pro každého obyvatele Francie od batolat až po starce. I přesto Francouzi nevypijí více kávy než Američané, Britové nebo Italové. Ve spotřebě jsou v žebříčku až na osmém místě, daleko za Finy, Rakušany, Švédy, Holanďany, Švýcary nebo Němci.

Káva je navíc třetím nejvíce používaným nápojem. Pořadí spotřeby je ale vskutku zvláštní. Na prvním místě je totiž u Francouzů v oblibě minerální voda, na druhém ovocné šťávy a džusy a třetí místo potom zaujímá káva.

Francouzi upřednostňují vcelku zředěný kávový nápoj než se například připravuje v Itálii. Připravují ho z kávových zrn středního pražení, která se po pomletí okamžitě spaří vodou.

V pití kávy nemají Francouzi žádné zábrany, pijí jej s mlékem nebo cukrem, jak komu chutná.