mascarpone_017.jpg

Mascarpone je jemný čerstvý sýr, který se vyrábí ze smetany působením kyseliny vinné bez odstraňování syrovátky. Pochází z Itálie a používá se jako přísada do dezertů a dortů. Jak z něj vyrobit dort s kávovou šlehačkou navrch se dozvíte v následujícím receptu. Dokonce si podle něj můžete s trochou štěstí vyrobit i domácí mascarpone.

INGREDIENCE:

500 ml smetany ke šlehání (2 kelímky)
500 g mascarpone (2 kelímky)
půl hrnku moučkového cukru
balení čokoládových sušenek Koka
balení čokoládových sušenek Bebe
1 lžíce granulek instantní kávy

POSTUP:

2 lžíce cukru odložte stranou a zbytek zašlehejte do jednoho kelímku vychlazené smetany. Šlehejte, dokud se na nebude šlehačka tuhá a po převrácení misky bude pevně držet tvar. Do vzniklé šlehačky pak postupně zašlehejte mascarpone.

Do dortové formy rozprostřete třetinu vzniklého smetanového krému. Ze sušenek Koka odeberte hrst stranou a polovinu zbylých rozmístěne na krém. Na ně ještě nasypte polovinu rozdrobených Bebe sušenek tak, abyste vytvořili jednolitou sušenkovou vrstvu. TU překryjte další třetinou krému, zopakujte sušenkovou vrstvu a zakončete zbylým krémem. Povrch dortu zarovnejte, překryjte potravinovou fólií a dejte přes noc do chladničky.

Druhý kelímek smetany promíchejte s instantní kávou a zbylým cukrem a směs vyšlehejte dotuha. Z dortu odstraňte fólii a potřete ho kávovou šlehačkou. Okraje dortu nakonec posypte drobečky z rozmačkanýc zbylých sušenek. Dort servírujte vychlazený.

TIP: Pokud nechcete utrácet za mascarpone, můžete jej nahradit jemným tučným tvarohem nebo smícháním 300 gramů lučiny s kelímkem zakysané smetany a několika lžícemi smetany ke šlehání.

Mascarpone se dá běžně koupit v obchodě, jeho příprava však není složitá – ohřejeme 1 litr smetany na přibližně 90°C, přidáme 5 ml kyseliny citrónové nebo odpovídající množství citrónové šťávy a směs pomalu promícháváme asi 10 minut, dokud se smetana nesrazí. Směs necháme odkapat v utěrce.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.