Obliba kávy v naší zemi neustále stoupá, a tak není na škodu si říct jak se jaký druh kávy vlastně jmenuje. Málokdo třeba ví, že tolik používané piccolo vlastně není piccolo, ale ristoreto (ristreto).
Caffe ristoretto (ristreto)
Ristoretto (ristreto) je vlastně nejmenší espresso. Správně se připravuje ze stejné dávky mleté kávy jako klasické espresso, ovšem pouze s tím rozdílem, že se použije pouze polovina množství kapaliny. Nápoj je velmi silný, velmi chutný a výrazně aromatický dle použité kávy.
Caffé corto
Káva espresso s dodatkem „corto“ odpovídá ristorettu chutí a množstvím použité kapaliny.
Espresso
Normální a klasické espresso se připravuje přibližně ze 7 g jemně mleté kávy espresso. Optimální množství kapaliny je 50 až 60 ml. Podává se nejlépe v malých šálcích kónického tvaru ze silného porcelánu. Typickým znakem espressa je zlatá, jemně melírovaná krémová vrstva, která nápoj korunuje. Podle chuti se přidává navrch cukr.
Caffé lungo
Káva s dodatkem „lungo“ je espresso, které je připraveno s větším množstvím vody a je tedy méně silné.
Caffé macchiato
Do horkého espressa se přidává malé množství teplého/našlehaného mléka. Vzniknou tak jakoby malé skvrnky, od kterých je odvozeno také označení „macchiato“. Silná káva s malým množstvím mléka se podává v šálcích na espresso nebo v malých sklenicích.
Latte macchiato
Větší množství ohřátého a našlehaného mléka se plní do poháru a přelévá se malým množstvím espressa.
Espresso con panna
Klasické espresso podávané s „čepicí“ ze šlehačky.U nás se používá oblíbené „Vídeň“
Caffé doppio
Dvojité espresso podávané v příslušně větších šálcích. Dvojité neznaméná 2x více vody ale dvě espressa v jednom šálku.
Caffé correto
Espresso „dochucené“ malým množstvím grappy, koňaku nebo likéru.
Cappuccino
Pravé cappuccino se skládá z espressa, horkého mléka a mléčné pěny. Podává se ve velkém šálku kónického tvaru v množství nápoje 120 až 200 ml. Často se na mléčnou pěnu přidává kakao nebo skořice.
Caffé latte
Původní sestava ze silného espressa, většinou dvojitého, do které se přidává velká dávka horkého mléka s malou pěnou nebo zcela bez pěny. Nabízí se ve vysoké sklenici nebo ve velkém šálku. V americké verzi se podává s podstatně větším množstvím našlehaného mléka a zjemňuje se také sirupy ruzných chutí, jako jsou např. lískové ořechy, vanilka nebo karamel.
Café au lait
Na tento způsob milují kávu nejen Francouzi. Připravuje se buď z espressa, dvojitého espressa nebo filtrované kávy a velkého množství horkého, někdy i našlehaného mléka. Podává se v typickém bolu – objemném šálku kónického tvaru bez ucha.
Kapuziner
Jedná se o cappuccino na vídeňský způsob. Připravuje z espressa, horkého mléka a bohaté porce šlehačky navrch.
Café cortado
Sestává z malé silné kávy/espressa a doplňuje se malým množstvím horkého mléka, i slazeného. Podává se v malém šálku na espresso nebo také v malé sklenici.
Caffé mocca
Připravuje se do vysoké sklenice nebo velkého poháru jako nápoj, složený z třetiny espressa, z třetiny z kakaa a jedné až dvou lžic čokoládového sirupu a třetiny horkého našlehaného mléka. Dovolena je šlehačková „čepice“.
Espresso granitá / Café granitée
Espresso s cukrem se zamrazí v mrazáku. Zmrzlý nápoj se rozdrtí a podává se jako ledová tříšť ve sklenici Parfait se šlehačkou.
Iced Espresso
Dvojité espresso se plní většími kousky ledu a podává.
Eiskaffee
Do úzké sklenice se naplní jedna nebo dvě porce vanilkové zmrzliny. Přes zmrzlinu se přelije studené espresso. Eiskaffee se nakonec zdobí šlehačkou a strouhanou čokoládou. Takový je klasik italských zmrzlinových baru.
Café Créme / Schümli
Café Dréme se připravuje ze zrnkové kávy. Pražená káva je výrazně světlejší než u espressa. Na každý šálek se káva umele čerstvá a individuálně se spaří pod tlakem. Tímto zpusobem přípravy získá každý šálek rovnoměrnou krémovou vrstvu, od které je odvozen i název „Schümli“ (rovnoměrná nízká pěna).
Dobrý den,
dobrá stránka, ale chybí mi tu tradiční řecké frapé, které bylo vymyšleno v r. 1957. Jezdím pořád do Řecka a frapé je skvělé. 🙂
Dobrý den , stránka opravdu super,ale kde je tradiční Turek ?
Pěkný
To, cemu se kdysi chybne rikalo „turecka kava“, neboli „kava v salku“, bylo v postate zaliti najemno umletou kavu v salku varici vodou. Kdyz misto vody zaleju kavu varicim mlekem, jak se potom takove kave rika? Dekuju predem! 🙂
@zdenka
Tradiční Turek neexistuje. Turecká káva se připravuje v džezvě