V horkých letních dnech má většina lidí stejný cíl. Ať se opalují na sluníčku nebo jsou schovaní ve stínu, vždy touží po nějakém osvěžujícím nápoji. Milovníci kávy mohou v těchto letních dnech horký nápoj vyměnit za osvěžující ledovou kávu. V českých kavárnách je však pravá ledová káva nedostatkovým zbožím. Buď se jedná o ledovou kávu v krabičce nebo v plechovce, která obsahuje kávového extraktu velmi málo nebo se jedná v podstatě o mléko s kávovou příchutí. Vyrobit ledovou kávu přitom není nic složitého.

Do skleničky naplněné ledem přelijeme kávu piccolo a dílo je hotovo. Máme základ pro ledovou kávu, ze kterého se dají vymýšlet nejrůznější alternativy, jako je káva s různým druhem alkoholu nebo se zmrzlinou. Ten, kdo má rád krémovější kávu, může základ doplnit o smetanu nebo šlehačku. Ten, kdo touží po opravdovém kávovém osvěžení, může do směsi přidat plátek citronu a výsledná chuť se přiblíží coca cole.

I když se zdá, že káva je pro osvěžení a doplnění tekutin v létě skvělý nápad, odborníci před tímto mylným názorem varují. Tato nápoj je káva jako každá jiná takže je potřeba doplňovat tekutiny ještě více než obvykle.