Dnes podruhé bych Vám ráda přiblížila kávovary švýcarské značky JURA.
V propagačních brožurách se píše doslova:
„Jedinečný design ve Vás probudí touhu, uživatelský komfort Vám ukáže cestu a šálek krémového espressa splní všechna Vaše očekávání.“
Pojďme si o švýcarské dokonalosti povědět něco více…
Švýcarská značka Jura byla založena již v roce 1931, ale v její moderní historii byl pro značku zlomový rok 1994, kdy se výroba začala plně soustředit na automatické kávovary připravující espresso a kávové speciality té nejvyšší kvality. Dnes jsou v nabídce řady Impressa a Ena v různých cenových kategoriích.
Jedno ale mají společné:
- výjimečný design
- švýcarsky precizní konstrukci
- jednoduché ovládání
- mnohostranné využití
- snadnou údržbu
Toužíte-li po dokonalosti, resp. maximálním uživatelském komfortu a nechcete-li dělat při výběru kávovaru jakékoliv kompromisy, jediným přístrojem pro Vás je vlajková loď produktového portfolia JURA model Impressa Z5 druhé generace dodávaným v chrom/hliníkovém provedení. Z5 se dá bez nadsázky označit za revoluční díky funkci 2 v 1. Funkci, kdy stiskem jednoho tlačítka připravíte ne jednu, ale rovnou dvě kávové speciality s mléčnou pěnou – tedy ne pouze espresso, ale také latte macchiatto, cappuccino a caffe latte.
Mezi další přednosti tohoto modelu patří program E.S.M. (Energy Save Model), díky kterému můžete kávovar nastavit do úsporného módu a ušetřit tak až 40% energie. Jednoduché ovládání již bylo zmíněno, ale samotné nastavování usnadňuje rotační ovladač. Samozřejmostí jsou proplachovací, čistící a odvápňovací program.
Na závěr bych ráda vyzdvihla opravdu dokonalé dílenské a designové provedení za použití těch nejkvalitnějších materiálů.
Zajímá-li Vás více, podívejte se na: https://www.coffee-planet.cz/cs/42_jura
Tedy, takový blábol jsem už dlouho nečetl. Jsem též vlastníkem kávovaru Jura ale že bych musel vyhodit 60 tisíc za kávovar, to bych říci nemohl. Tyhle dražší modely bych rozhodně nedoporučoval domů, jsou to mašinky do menších kaváren. Stran úspory energie, to máte tak. Tam, kde se připravuje káva mnohokrát denně, tam to stejně nemá žádný smysl, protože při přepnutí do úsporného módu by barista čekal na nahřátí neúměrně dlouho a tam, kde si doma dělám espresso 3x denně, tak stejně nastavuji vypnutí mašinky po 30 minutách. Kdo si připravuje kávu cca 3x denně a nechává mašinku zapnutou trvale nebo dlouhodobě v ekonomickém módu, tak si koleduje o její ucpání, protože, ať melete kávu na jemno nebo na hrubo, vždy v mašince něco zůstane a díky teplu zbytky vysychají a velmi těžko se odstraňují. Prot je třeba nechat mašinku, po udělání kávy brzo vypnout, páč jen tak projede proplach v době, kdy zbytky kávy nejsou ještě zaschlé díky teplotě, která v mašince vládne. Víte, aby člověk napsal takovou recenzi na takovou mašinu, bylo by třeba, aby ji měl delší dobu doma a přesně věděl, jak se chová v jakých podmínkách. U autor(ka) této recenze tomu tak jistě nebylo.