Další kávovary, které jsou k dostání na našem trhu a které stojí za zmínku jsou pákové kávovary značky KRUPS.

Mluvím ovšem o třech posledních modelech – kávovary, které přišly do prodeje v roce 2010 a byly tím pádem už vyrobeny v nové továrně společnosti KRUPS – ve francouzské továrně, nikoli v Číně tak, jako tomu bylo u předchozích modelů.

 

Pákové kávovary KRUPS mají číselné označení: kávovary KRUPS XP5220, kávovary KRUPS XP5240 a také kávovary KRUPS XP5280.

První dva zmiňované kávovary fungují standardně jako většina lepších domácích pákových strojů na espresso a liší se od sebe pouze designem – oba jsou zhotoveny v sympatickém broušeném nerezu, na kterém nezůstávají otisky, a tak působí velmi elegantně ale nejsou náročné na údržbu. Kávovary KRUPS XP5220 mají ale černé tělo, narozdíl od KRUPS XP5240 – tyto kávovary jsou celé vyvedeny ve zmiňovaném nerezu.

 

Kávovary KRUPS XP5280 jsou navíc poloautomatické – do paměti stroje lze uložit objem oblíbeného šálku a stejně tak si můžete nastavit velikosti šálků, když připravujete dvě kávy najednou.

Nádržka na vodu o objemu 1,1l je decentně skrytá pod sklápěcími dvířky v zadní části kávovaru, kde je zároveň i speciální místo na praktickou odměrku, díky které se káva do páky snadno dávkuje.

Tyto kávovary mají pouze jedno sítko, které je napevno spojené s celou pákou. Sítko je vhodné na použití pro přípravu jedné nebo dvou porcí kávy a zároveň i pro přípravu kávy z tzv. E.S.E. podu – Easy Serving Espresso. Není potřeba žádné další sítko na výměnu. Páka má navíc zespodu praktické tlačítko „Clean“ při jeho stisknutí se celé sítko uvnitř páky posune dopředu a použitá káva se tak sama vyklopí.

 

Za nejzajímavější ovšem považuji tzv. OPTIPRESS, kterým jsou všechny nové pákové kávovary Krups vybaveny.

Co je to Optipress?

Optipress je funkční systém, díky kterému je káva v sítku optimálně upresována – správně stlačena. Nepotřebujete proto žádné pěchovadlo na stlačení kávy.

Na hlavě kávovaru, do které se páka zatahuje jsou postupné schodovité zoubky – je potřeba je lehkou silou překonat – tím se káva v páce stlačuje.

Po dokončení přípravy kávy se jednoduše zmáčkne tlačítko, umístěné na rukojeti páky, s nápisem „OPEN“, a tak není třeba znovu překonávat zoubky a páku jednoduše vyjmete.

Porci za vás odměří odměrka a o stlačení se postará Optipress systém. Pozor! Záleží na tom zda připravujete jednu nebo dvě porce kávy – podle toho páku dotáhnete víc nebo míň.

Kávovary mají také nahřívání na šálky, což je velká výhoda. Co se týče trysky na mléko, tak to je pro změnu hodně sporná záležitost. Setkala jsem se s názory, že vyšlehat  mléko na trysce, kterou mají kávovary Krups není problém, na druhou stranu i s se zcela opačným tvrzením. Tohle je opravdu velmi specifická záležitost, kterou asi každý vnímá trochu jinak. Kávovary Krups XP5280 v automatickém provedení už ale mají oblíbený kapučinátor, a tak je šlehání mléka provedeno zcela bez práce.

 

Domácí pákové kávovary KRUPS (ať už je řeč o kterémkoli ze tří zmiňovaných) mají jednoduchý, funkční a moderní design a hodí se tak téměř do každé kuchyně. Cena je za takovou kvalitu více než přijatelná – na internetu se dají koupit za 4.999,- a ve vylepšeném provedení za 6.999,-.