I tentokrát se budu věnovat strojům na espresso, které jsou pro domácnosti velmi dostupné (hlavně cenově) – pákové domácí kávovary. Měla jsem tento týden možnost prohlédnout si drobounké pákové kávovary značky Kenwood.

Musím se přiznat, že na první pohled na mě tyto „pákovky“ působily spíš roztomile a vesele, než aby ve mě vzbuzovaly nějakou velkou důvěru. Když jsem ale viděla, jaká káva byla připravená právě za pomocí tohoto malého stroje na espresso, byla jsem celkem příjemně překvapená.

Co se týče sítek/misek na kávu – stále zde přetvává stejný problém, s jakým se v poslední době potýkají téměř všechny domácí pákové kávovary  – součástí jsou pouze dvě přetlaková sítka (jednoporcové a dvouporcové) a navíc jedno speciální sítko na pody – E.S.E. tablety. (Easy Serving Espresso). Musíme si tak dávat opravdu pozor, jak espresso připravujeme – ve chvíli, kdy  je hotové, nám toho o sobě už moc neprozradí – díky přetlakovému sítku bude káva vypadat vždy dobře.

Tyto kávovary mají přibalenou odměrku na mletou kávu, která by měla odpovídat právě 7g – gramáž pro správné espresso. Na druhé straně odměrky se nachází plastové kolečko, které slouží pro upěchování kávy v páce. Toto kolečko by sice ještě muselo ujít dlouho cestu, aby se dalo označit za pěchovadlo, dává nám ale možnost si s kávou alespoň trochu pohrát. Bohužel, není standardní, aby měly kávovary v příslušenství alespoň takto jednoduchou věc.

I tyto domácí pákové kávovary Kenwood už mají plochu pro nahřívání šálků, a tak si můžete vychutnat vaše espresso stylově se správným aroma a dobrou cremou.

Co mě překvapilo asi nejvíc, byla tryska pro šlehání mléka. Je to opravdu jen základní nerezová tryska na páru, kterou už mají dnes snad všechny pákové kávovary. S takovou ale nemám příliš dobré zkušenosti. Nebývá vždy úplně snadné na takové trysce mléko vyšlehat. Já ale byla svědkem toho, jak se za pomocí této trysky podařilo vyšlehat celkem obstojnou pěnu a vytvořit tak dokonce oblíbenou tříbarevnou kávu – latté macchiato.

Rozměry stroje jsou opravdu jen pouhých: 17,8 x 15,5 x 22 cm a díky tomu jsou kávovary kompaktní a snadno přenosné, a tak není problém vzít si takového „drobka“ s sebou třeba na dovolenou nebo na chatu.

Nádržka na vodu je vyjímatelná, má praktickou rukojeť a pojme 1 litr vody.

Domácí pákové kávovary Kenwood se vyrábějí ve třech různých barevných provedeních:

V červené barvě – Kávovary Kenwood ES021.

V černé barvě – Kávovary Kenwood ES024.

A v barvě bílé – Kávovary Kenwood ES020.

Na internetu můžete tyto kávovary Kenwood koupit například za 4.500,- Kč. Cena kávy pak záleží hodně na tom, jakou kávu koupíte a jestli kupujete kilová balení zrnkové kávy, kterou si sami melete nebo kupujete už kávu mletou. Průměrně ale porce jednoho espressa může vyjít na 2,- až 4,- Kč.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.