Pákové kávovary Catler ES 8012 mají jednu velkou výhodu – součástí stroje na espresso je totiž mlýnek na kávu. Navíc se nejedná o jen tak ledajaký mlýnek. Je to tzv. „freshový“ mlýnek, který namele vždy čerstvou porci přímo do páky. Nemá žádný zásobník, kde by namletá káva ležela a ztrácela aroma.

Mlýnek má kovové mlecí kameny a je možné nastavovat hrubost mletí. Jestli upřednostňujete kávovary s kovovými mlecími kameny nebo kávovary, které mají mlecí kameny keramické, je jen na vás… já mám ale z těch kovových rozhodně lepší pocit. Jsou odolnější, zdaleka ne tak křehké. Nepopiratelnou pravdou ale je, že ty kovové se na rozdíl od keramických můžou časem zbrousit.

Tyto kávovary mají na rozdíl od většiny „domácích pákovek“ celkem dobře polohovatelnou trysku na páru  s chytrým úchytem, takže si můžete zkoušet vyšlehat doma mléko na cappuccino a při troše štěstí se ani neopaříte.

Co mi ovšem přijde zbytečné je jakési pěchovadlo kávy, které je zabudované vedle mlýnku. Výrobce to pravděpodobně myslí tak, že páku s namletou kávu přiložíte zespodu a tlakem nahoru se vám podaří kávu dostatečně upěchovat.
Správně by se porce na espresso měla v páce pěchovat pod váhou 20ti kilogramů… nějak si neumím představit, že by se mi to takto podařilo, ale budiž…

Zajímavá je ovšem funkce „DryPuck“ – ta odvádí přebytečnou vodu z kávy po ukončení extrakce, takže vyhazujete pěkně suchý „bobek“ kávy.  Tyto kávovary navíc vypouštějí i zbytkovou vodu z topného systému po použití funkce páry.

Díky různým sítkům můžete připravovat i dvě espressa najednou. Výhodou je velký zásobník na zrnkovou kávu (200 g) a neobvykle velká nádržka na vodu (2 l).

Kávovary Catler ES 8012 jsou mi sympatické i použitým materiálem. Nerezová ocel ve mě vyvolává pocit bytelnosti – kávovar vám necestuje po kuchyňské lince, když chcete dotáhnout páku v hlavě 🙂 Však taky tyhle pákové kávovary váží přes 11 kg.

Praktická je malá zásuvka na příslušenství, kterou mají kávovary Catler ES 8012 ve spodní části pod odkapovou miskou.

Design mají tyto kávovary Catler ES 8012 čistý, profesionální, lehce průmyslový…. moderní.

Cena je sice vyšší, než na jakou jsme u domácích pákovek zvyklí, ale tentokrát mám pocit, že není až tak neopodstatněná 🙂 Integrovaný freshový mlýnek, funkce, které odvádějí vodu, kvalitní materiály… To má něco na sebe.