Už před nějakým časem jsem se tu rozepsala o problémech spojených s výběrem mlýnku na kávu. Tehdy jsem se zaměřila na velmi levný nožový mlýnek na kávu, dnes se mi dostal do rukou naopak mlýnek, jehož cena je srovnatelná s domácími pákovými kávovary.

Jedná se o mlýnek na kávu Gaggia MDF, nutno podotknout, že se už opravdu nejedná o mlýnek, který byste mohli jen tak schovat nebo zavřít do skříňky. Tento mlýnek je velmi podobný profesionálním mlýnkům. V první řadě je určen pro domácnosti, ale byl projektován tak, aby zvládl i větší provoz, například v kancelářích nebo dokonce i v menších kavárnách.

Mlýnek Gaggia MDF je větších rozměrů, než na jaké jsme v domácnosti zvyklí a jeho cena je, řekla bych, taky vyšší, než u menších domácích mlýnků.

Čerstvě namletá káva je ale nezaměnitelná a ti, co mají doma pákové kávovary to mohou potvrdit. Na tomto mlýnku je nezvykle široké nastavení hrubosti mletí. 34 stupňů je na domácí mlýnek opravdu dost. Díky tomu, že mlýnek se dá nastavit hodně přesně, je možné i doma připravit espresso, tak jak by mělo vypadat.

Nejsou to jen kávovary, které stojí za přípravou tolik oblíbeného nápoje. Hrubost či jemnost mletí kávy je totiž jedním ze základních prvků, na kterých celá příprava pravého espressa stojí. Automatické kávovary mají mlýnek zabudovaný uvnitř stroje, ale málokdy máte možnost nastavit si ho tak přesně.

Stupňováním směrem nahoru se u tohoto mlýnku zvyšuje hrubost mletí a káva tak teče rychleji. Čím jemněji zase zrnko namelete, tím pomaleji káva poteče. Ideální espresso by mělo do šálku natékat zhruba 20 až 30 vteřin a těmto číslům odpovídá i objem kávy. Pokud si doma chceme připravit takové espresso, za jaké by se nemuseli stydět ani v lepších kavárnách, je pro nás správně namletá, čerstvá káva velmi důležitá.

Za velkou výhodu u mlýnku Gaggia MDF považuji dávkování, které je vyřešeno držákem na páku a páčkou dávkovače. Páku jednoduše vložíte do držáku a posunem páčky vypadne ze zásobníku, kde je namletá káva, porce do páky. Nemusíte tak zásobník pokaždé otvírat a lovit požadované množství lžičkou. Tímto se mlýnek velmi blíží těm profesionálním. Popravdě bych ale u mlýnku za takové peníze čekala možnost nastavení gramáže porce – tedy v jakém množství vypadne káva do páky – tuto možnost budete u mlýnku Gaggia MDF hledat marně.

Mlýnky se vyrábí v černé a bílé barvě, ale sehnat ho u nás v bílé barvě je docela oříšek. Na internetu se mlýnek Gaggia MDF dá koupit za 5.100,-

Je pravda, že to už je spíš cena za kterou se dají koupit leckteré pákové kávovary, ti co ale mají doma dobré, dražší pákové kávovary, asi rádi zainventují do kvalitního mlýnku s dobrými ocelovými kameny.

Mlýnek Gaggia MDF je zlatou střední cestou mezi nákupem malých domácích mlýnků a profesionálních mlýnků na kávu, které jsou ještě v docela jiné cenové kategorii.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.