Německá značka kvality – společnost Mahlkönig – se pyšní především mlýnky do kaváren, pražíren a nejrůznějších provozoven např. na mák nebo mouku. Nezapomínají však ani na „běžné“ uživatele, kteří si neodpustí dobré espresso či cappuccino, a poskytují jim celkem optimální řešení mlýnků používaných hlavně v domáctnostech.

Mahlkönig Vario Home, malý a skladný mlýnek, přitom funkcemi nezůstává pozadu za svými velkými bratry z řad profesionálních mlýnků. Stejně jako ostatní mlýnky Mahlkönig umí namlet každou porci zvlášť a tím pádem se jedná o tzv. Freshový mlýVario-home4nek. Vyjímkou není ani široká stupnice hrubosti mletí, posuvný držák na páku a zásobník na mletou kávu.

Mlýnek Mahlkönig Vario Home však již dobře známe, proč si tedy dnes raději nepředstavit jeho téměř identické dvojče s „drobnou“ vychytávkou navíc – Mahlkönig Vario W?

Freshové mlýnky Mahlkönig Vario W vhodně evokují podobnost s mlýnky Vario Home, jedná se totiž o mlýnek vmahlkonig_vario_Welice podobného vzhledu a téměř identických funkcí. Narozdíl od klasického Vario Home, který kávu mlel podle nastaveného časovače (nikdy ne déle než 90 vteřin), však mlýnek Vario W mele na základě váhy. Ano, čtete dobře, sám si kávu váží. Otázkou však zůstává, zda je tato funkce výhodou nebo ne.

Samozřejmě jako u veškeré elektroniky záleží na preferencích jednotlivce. Časovač mlýnku Vario Home je poměrně přesný a funguje dobře při dávkování objemu. Slouží dobře i pokud si potrpíte na přesné gramáži kávy, ale přirozená povaha mletí kávy tkví ve skutečnosti, že žádný časovač nemůže pokaždé namlet totožnou dávku kávy. Někdy jednoduše dostanete více někdy méně kávy v závislosti na vlkosti vzduchu, druhu zrnkové kávy nebo plnosti zásobníku na kávu. Pokud požadujete přesnost na desetiny gramů, je potřeba vždy po namletí kávu převážit a případně upravit porci namleté kávy uvnitř páky.

mahlkonig_vario_W3Vario W je bez okolků více praktický vzhledem k tomu, že je dávka mletiny automaticky měřena při samotném procesu mletí. Ani tady se však neubráníme okolním vlivům, které nám mohou o pár setin/desetin gramů ovlivnit dávku namleté kávy, i přesto že motor Varia přestane pracovat těsně předtím než namletá káva docílí nastavených gramů.

 

Oba mlýnky mají svá pro i proti. Mě rozhodně funkce mletí na základě váhy zaujala, ale záleží samozřejmě jen čistě na vás, zda si přejete ušetřit čas strávený nad převažováním kávy nebo jste v těchto věcech prostě tolerantní.

Více informací o mlýnku Mahlkönig Vario Home: http://www.kava-online.cz/recenze-kavovaru/domaci-mlynek-na-kavu-mahlkonig/