Malá – velká JURA Ena 5

Malá – velká JURA Ena 5

 Jura Ena 5 cremaDovolte, abychom Vám představili nejužší automatický kávovar se zabudovaným mlýnkem na světě. JURA Ena 5 – těší mě. Pouhých 23,8 centimetrů šířky ji předurčuje být všude tam, kde nedostatek prostoru doposud nedovolil umístit kávovar pro přípravu toho nejlepšího espressa.

Švýcarský výrobce se má skutečně čím chlubit. Tento kávovar si sebou do vaší domácnosti přinese spoustu předností.Ena 5 je nejen štíhlá a krásná, ale především velmi technicky vyspělá mašinka:

 • má pětistupňový kuželový mlýnek s možností plynulého nastavení hrubosti mletí
 • má rotační ovladač pro nastavení síly espressa
 • má výškově nastavitelnou výpusť kávy od 65 do 111mm
 • má adaptér na jednoduchou přípravu mléčné pěny pro kávové speciality
 • má možnost používat filtrační patronu

JURA Ena5 s Vámi dokáže komunikovat česky, ale také velmi jednoduše zabarvením displeje:

 • červená – kávovar upozorňuje na problém
 • žlutá – nacházíte se v systému programování
 • zelená – kávovar je připraven k práci

Otočit, stisknout a vychutnat. Tohle intuitivní ovládání Vás mile překvapí.Designéři firmy mysleli také na to, aby se Vám kávovar hodil barevně ať už jako doplněk anebo kontrast ke stávajícímu vybavení. Čelo kávovaru je ve stříbrné metalíze a boční stěny Eny 5 jsou dostupné, jak říkají, ve všech barvách, které kávové zrno provázejí až k Vám domů:

 • modrá – jako obloha
 • zelená – jako list
 • bílá – jako květ
 • červená – jako zrnko
 • černá – jako silné espresso
 • hnědá – jako cappuccino
 • crema – jako latte

Velkou výzvou pro konstruktéry bylo splnění již brzy platných norem EU a nyní je již velkou předností tohoto kávovaru nulový odběr energie při vypnutí.

Zero energy Switch – tak zní a zcelá oprávněně název tlačítka pro vypnutí Vaší Eny.

Co říci závěrem. Zkušenosti s tímto nejmenším zástupcem švýcarského giganta nás doslova nadchly. Kávovar je krásný, jednoduchý, spolehlivý.

Ano, je pravdou, že se Ena5 zařadila mezi kávovary vyšší cenové kategorie, ale věřte, že v tomto případě platí ono známé, leč obrácené přísloví: za málo peněz – málo muziky …

A ne bezdůvodně je Ena 5 doprovázena na celém světě tímto mottem:

ENA IF YOU LOVE COFFE = ENA, KDYŽ MILUJETE KÁVU

7 odpovědína “Malá – velká JURA Ena 5”

 1. Taffey napsal:

  Ano, tak právě tento kávovar vlastním. Postupem času jsem ale došel k přesvědčení, že pokud nepomelu kávu v externím mlýnku, to pravé espresso z ENY 5 nedostanu, kdybych se rozkrájel a ristretto už vůbec ne. Při častých rozhovorech s techniky firmy, oprávněné k servisu kávovarů JURA jsem došel k závěru, že by mlýnky všech těchto kávovarů měly být nastaveny na kapku jemnější mletí, kór, připravuji-li jen jedno espresso. U dvou espress najednou si mohu dovolit a vlastně, musím, nastavit mletí na více nahrubo. Aby byly v espressu obsaženy všechny prvky, v kávě obsažené a aby káva měla opravdu hutné tělo i krému, musí trvat extrakce kávy mezi 20-30 vteřinami. Pokud je to méně, což je příznačné pro veškeré automatické kávovary všech značek, pak je to vodička. Pokud více, je káva přepálená a je velmi hořká. Výrobce má, údajně, podle vyjádření techniků, obavy, že pokud by se káva mlela příliš na jemno, došlo by k ucpání kávovaru, což je, například u JURY ENY 5 oznamováno hláškou Error 8. Vím, o čem mluví, stalo se mi to, když jsem si kávu pomlel víc najemno v externím mlýnku. Jinak pajšl ENY5 je vynikající, když se trefíte ( a to je podmínka dobrého espressa vždy) do hrubosti mletí v závislosti na teplotě a vlhkosti vzduch a na čerstvosti kávy a na délce, kdy je originální pytel se zrny otevřem, připraví ENA5 naprosto brilantní, podtrhuji brilantní espresso. Ještě bych podotkl, že pokud někdo ENU5 máte a nejste spokojeni s kvalitou espressa, máte možnost si do mašinky nechat natáhnout nový firmware, vyšlý loni na podzim, který je zaměřen na přípravu malých káv, jako ristretto nebo espresso. Předpokládám tedy, že dochází buď k jemnějšímu mletí nebo k většímu přítlaku tamperem na kávu v portafilteru. Obé umožňuje delší extrakci a tím i kvalitnější výluh potřebných prvků z pomletých zrn.

 2. Ales napsal:

  Bude to spíše jemnějším mletím protože větší přítlak asi nastavit nepůjde když je to na stejně dlouhé ose. Jinak si myslím že JURA dnes opravdu patří mezi špičku.

 3. verka napsal:

  Díky Taffey za skvělé doplnění. 😉

 4. Taffey napsal:

  Po třech letech používání konstatuji, že bych si Juru nikdy nekoupil. Rozhodně ne z řady Ena. Nemožnost jednoduše a prostě výjmout spařovací jednotku, jak je to ve většině kávovartů jiných značek, a opláchnout ji v horké vodě a v průběhu pěti vteřin ji strčit zpět, je to vůbec největší faux pas, které nám Jura, za tu nezřízenou cenu, poskytla. Po rozbrání mašinky jsem zjistil, že bezprostředně pod sítkem jsou různé záhyby, kde se případný logr usazuje. Když mašinku jednou za měsíc myju ve vaně tím, že do ní strčím šlauch ze sprchy a vpustím do ní pod tlakem horkou vodu, odhaduji, že mi z ní vytaeče dobrých 5 deka usazenin. Pro Švýcary je jistě 18 tisíc zanedbatelná částka, ale pro Čehůna nikoli. Vyjímatelnou spařovací jednotku mají i kávovary jiných značek za polovinu ceny. Jura Ena 5 je krajně nedomyšlená mašina, která za ty peníze rozhodně nestojí. Už bych ji nekoupil. Jakmile doslouží nebo mi prdne v bedně, koupím si něco jiného, nejlépe páku.

 5. Plně souhlasím s Taffey.!Mám Ena 5 4roky.Měl jsem 2poruchy á 2000kč spočívající v vyčištění přístroje i přes to že mašinu pravidelně odvápnňuji a čistím drahými tabletami Jura.Je to v Brně nejlevnější částka za tzv.(malý servis)spočívající jen ve vyčištění.Teď mám poruchu polámal se vevnitř ventil – opět 2000.-Přemýšlím zda tento můj omyl vyhodit-nebo co s tímto dárečkem ze Švýcarska za 20000.-Pro Švýcary to pravda není tolik.Ve firmě máme Saeco tyto problémy neznáme,kávy dělá mnohem víc,je o2roky starší a v servisu ještě nebyl.Pravda má vydělávací jednotku a jednoduchou údržbu.Zajímal by mě názor odpovědných zástupců zn.Jura pro ČR.V Brně zn. servis trvá 3týdny!Můj tel.pro zástupce zn.Jura 606591033.

 6. Eva napsal:

  Dobrý den, kávovar jsem dostala a netuším, jak zapnout napeneni mléka, prosím poraďte?

 7. Zuzana napsal:

  Dobrý den,
  u kávovaru je nutné mít silikonovou hadičku, kterou zapojíte do kapučinátoru a druhý konec vložíte do nádoby s mlékem. Poté by v pravém horním rohu z čela kávovaru mělo být otočný knoflík, díky kterému lze zahájit přípravu mléka.

Přidat komentář