Italské kávovary Saeco jsou na našem trhu už známé. Poslední dobou se na trhu objevují kávovary Saeco Philips – Společnost Philips známou značku koupila, a tak se s tímto označením budeme setkávat čím dál tím častěji.

Jedním z modelů, které už jsou na trhu pod společnou značkou Saeco Philips jsou kávovary X-small Class. Tyto kávovary zažili už třetí ‚znovuzrození‘ – původně to byly kávovary X-small Steam v červené barvě, které časem nahradili kávovary X-small Plus – jednalo se o téměř shodný model, jen lehce vylepšený. Nakonec se i kávovary X-small Plus dočkaly renovace a na trh přišly tyto domácí automatické kávovary pod označením Saeco Phillips X-small Class. Na rozdíl od svých předchůdců se tyto kávovary už vyrábí v různých barevných kombinacích.

Na výběr jsou kávovaryv barvách: bílá: Saeco Philips HD 8745/09 X-small Class White, černá: Saeco Philips HD8745/19 X-small Class Black a kávovary stříbrné barvy: Saeco Philips HD8747/09 X-small Class Chrome.

Technické parametry zůstaly víceméně shodné – velmi jednoduché, malé domácí kávovary bez zbytečných funkcí, displejů a programů. Díky tomu jsou opravdu snadné na ovládání. Do paměti kávovaru lze uložit dvě velikosti šálků tak, aby si každý člen domácnosti mohl připravit svou kávu přesně podle svých představ – samozřejmě espresso je stále jen jedno a nepodoručuje se nechat kávu z kávovaru natékat do našich oblíbených českých hrnků. Musíte li si dopřát velký plný šálek kávy, raději si espresso doplňte horkou vodou.

Tyto kávovary mají stejně jako všechny ostatní domácí automatické kávovary značky Saeco Philips, nebo chcete-li Philips Saeco, mlýnek s keramickými kameny. Velkou výhodou je, že kameny se nikdy neztupí a nebudete je muset ostřit – je potřeba mít na paměti, že se jedná o velmi křehkou záležitost – proto si musíme dávat velký pozor na to, co do mlýnku sypeme – i malinký kamínek nebo ztvrdlá šlupka kávového zrnka by mohly způsobit puknutí kamene. Pro tyto kávovary lze použít pouze zrnková káva – každá připravovaná porce je čerstvě namletá těsně před přípravou konkrétního šálku. Gramáž porce ovlivnit nelze. Kupovanou mletou kávu kávovary využít nedokáží.

Za nevýhodu považuji, že kávovary nemají nahřívání na šálky. To se ale dá suplovat propláchnutím šálků horkou vodou, tak vydrží vaše espresso déle správně teplé s příjemným aroma a pevnou cremou, tolik typickou pro dobře připravené espresso.

Kávovary Saeco Philips X-small Class mají pro šlehání mléka ‚jenom‘ trysku, takže dosáhnout doma profesionální přípravy třeba cappuccina nebude až tak jednoduché. Pro ty, co se ale s tryskou nepoperou, vždy zůstává možnost – samostatné šlehače mléka.

 

Hlavně díky tomu, že tyto stroje na espresso nemají kapučinátor, displej, nahřívání na šálky a další funkce, které mohou obsluhu zpříjemnit, si kávovary Saeco Philips X-small Class drží příznivě nízkou cenu. Na internetu se dají koupit už za 9.059,- Kč vč.

 

Pro domácí použití je tento kávovar vhodný, pro milovníky klasického espressa naprosto dostačující a v novém plášti vypadá moderně a designově.