Kávovary Saeco Syntia patří mezi nejnovější modely italské značky Saeco. Na první pohled jsou drobné a mají  zajímavý, zaoblený, moderní tvar.
Shora mají kávovary zásobník na zrnkovou kávu – abych se přiznala, při prvním pokusu zásobník otevřít a nahlédnout dovnitř, jsem si už myslela, že tyto kávovary mají s krytem asi problém – vůbec mi nešlo zásobník otevřít. Hledala jsem, jestli není někde přichycený páskou ale nic… Nakonec jsem se zařídila podle oblíbeného pořekadla: „Když to nejde silou, tak to půjde větší silou.“ Zabrala jsem a zásobník otevřela. Kávovary Saeco Syntia mají totiž oproti starším modelům na víku po obvodu těsnící gumičku, která udržuje aroma kávy „pod pokličkou“, a tak vám káva v zásobníku nevyprchá.
V zásobníku mají kávovary Saeco zároveň i otočné kolečko, kterým ovlivňujete hrubost/jemnost mletí, aby káva správně natékala do šálku. Tyto kávovary umí využít i mletou kávu– lze použít bezkofeinová káva nebo jakákoli jiná káva, kterou můžete koupit nebo třeba dostat.
U starších modelů Saeco jsme byli zvyklí, že kávovary mají posuvný rošt – odkapávací misku. Kávovary Saeco Syntia a kávovary Saeco Xelsis, na které se jistě dostane v některém z dalších článků, už mají posuvnou výpust kávy. Posouvá se jednoduše, manuálně. Zaručuje, že šálek ani kávovary nebudou špinavé a  poprskané a že vaše káva bude mít správnou cremu. Co mi ale naopak chybí je, že tyto kávovary vůbec nemají nahřívací plochu na šálky. Je pravda, že toto se dá suplovat propláchnutím šálků horkou vodou, přece jen bych ale tuto funkci u takového kávovaru čekala.
Ovládání se zdá snadné. Do paměti stroje si můžete uložit dvě velikosti kávy, jednoduše určujete, jestli bude vaše káva připravena z mleté kávy nebo ze zrnkové a stejně tak jednoduše zapínáte funkci páry – to vše pomocí tlačítek a otočného kruhu, mezi displejem a výpustí.
Kávovary Saeco Syntia mají barevný displej, komunikující pomocí jednoduchých ikon.

Určitě se chci zmínit i o funkci šlehání mléka. Kávovary Syntia bohužel nemají tolik oblíbený autokapučinátor, a tak si budete muset poradit pouze s tryskou na horkou páru. Ta dokonce není ani příliš pohyblivá – dá se s ní manipulovat pouze do stran v rozpětí asi 90°. Na druhou stranu má ale šikovné silikonové držátko, za které můžete trysku při šlehání uchopit.

O využitelnosti nebo spíše použitelnosti těchto trysek se tu už psalo vícekrát. Osobně upřednostňuji kávovary – plnoautomaty, které mléko šlehají samy. Pokud by jste zahořeli láskou k tomuto konkrétnému modelu, ale nedařilo by se vám na něm mléko šlehat, vždy si k němu můžete časem pořídit samostatný šlehač na mléko. Tím pádem to nepovažuji až za takový handicap.
Výrobce tyto kávovary dodává v v černé a bílé barvě, a také v barevném provedení „Inox“ a „Focus“ na internetu se dají koupit už za 15.700,-Kč. Luxusnější varianta – kávovary Saeco Syntia Inox pak můžete koupit také na webu za 18.800,-.

Kávovary Saeco Syntia jsou opravdu fešné. Řekla bych, že na úkor ceny a zajímavého designu jim chybí některé „vychytávky“, které by koncoví zákazníci mohli ocenit, na druhou stranu, při pohledu na tyto krásné kávovary jim leccos promineme.