Dalším členem početné švýcarské rodiny Jura jsou kávovary Jura Impressa F50. Tyto kávovary jsou atypické tím, že cenou se blíží domácím strojům na espresso, ale svým výkonem hravě konkurují kancelářským „mašinkám“.

Rozepisovat se tady o přednostech značky Jura jako takové, už by bylo jen opakování se. Každý, kdo si dá tu práci zorientovat se alespoň trochu mezi automatickými kávovary, velmi rychle pochopí, jak si tato švýcarská značka na trhu s kávovary stojí.

Proto dnes rovnou k věci – podívat se co nám umožňují konkrétně kávovary F50. Tak jako všechny kávovary Jura z řady Impressa má i F50 elegantní, decentní design. Barevně jsou laděny „nečekaně“ v černé a platinové, a stejně tak, jak solidně se tváří, tak solidně i vystupují.

Nezklamou v základních funkcích – kávovary mají:

nahřívání na šálky – aby espresso vydrželo správně teplé a udrželo si pevnou cremu a typické aroma

posuvnou výpust kávy – ani šálek ani kávovar nebude „poprskaný“ od kávy, espresso bude mít hezčí cremu, zároveň zůstává možnost použít i vyšší sklenici, např. na Latté Macchiato

možnost připravovat dva šálky naráz – díky speciálně upravené výpusti dokáží kávovary Jura připravit dva šálky naráz

možnost použití jak zrnkové tak i mleté kávy – zrnkovou kávu zpracuje kónický ocelový mlýnek – všechny kávovary Jura, bez ohledu na typ a cenu stroje, mají mlýnek stejně kvalitní. Každá porce je namletá čerstvě těsně před přípravou konkrétní porce – proto jsou také automatické kávovary tak oblíbené. Nastavení hrubosti/jemnosti mletí se provádí manuálně otočným kolečkem přímo u mlýnku. Zásobník na zrno pojme až 200g kávy a je opatřen „aroma krytem“ – těsnění, které udrží kávu pěkně voňavou

Mletou kávu využijí ti co si rádi dopřejí dobré espresso, ale z jakéhokoli důvodu se vyhýbají kofeinu nebo třeba ti, co mletou kávu dostanou jako dárek.

zásobník na odpadovou kávu – ten snese max. 16 porcí

Kávovary Jura Impressa F50 si dokáží zapamtovat jeden menší a jeden věší šálek kávy (ristretto a espresso), a také dvě ristretta a dvě espressa. Dohromady jsou zde tedy čtyři tlačítka předvolby. Objemy šálků se programují buďto přes menu nebo podržením tlačítka. V menu, kterým se pohybujete pomocí rotačního ovladače, si také můžete nastavit sílu/gramáž kávy – na výběr je slabá, normální a silná. Pozor – při volbě přípravy dvou káv naráz je síla kávy vždy „slabá“ – množství kávy, která se vejde do spařovací komory je omezeno.

Koupíte-li kávovary Jura Impressa F50 od autorizovaného prodejce, můžete se spolehnout, že s vámi budou mluvit hezky – česky. Díky tomu je programování a vůbec celé ovládání opravdu snadné.

 

Kávovary Jura Impressa F50 už mají tzv, „Easy-Auto-Cappuccino trysku“ – neumí sice ještě připravit capuuccino na jeden stisk, tak jako jejich větší a vyspělejší sourozenci – kávovary Jura Impressa c9, které si nejen díky tomu vydobyly první místo v testování automatických kávovarů v časopise dTest, ale už umí využít horkou páru, ohřát mléko nebo mléko automaticky vyšlehat, aniž by bylo potřeba trysku měnit.


Ke kávovarům Jura se navíc dá nakoupit spousta příslušenství, díky kterému si můžete časem zařídit svoji vlastní minikávárnu. Patří mezi ně jednak nádoby na mléko Jura, ale třeba i minichladničky Jura, díky kterým můžete mléko skladovat i celý den u kávovaru a nebo třeba ohřívače šálků Jura – pro větší množství nahřátých šálků.

 

Ceny, za které si můžete kávovary Jura koupit, navíc dostaly od 1.března 2011 jarní sestřih – u většiny strojů šly ceny dolů, a tak jsou kávovary Jura Impressa F50 na internetu k dostání už za 24.999,-