Domácí pákové kávovary italského výrobce DeLonghi – kávovary ECO 310 Icona – s největší pravděpodobností poznáváte. Díky svému originálnímu designu patří tyto modely mezi kávovary, které si člověk lehce zapamatuje. Dalo by se říct, že svým vzhledem patří mezi skupinu strojů s tzv. „retro designem“.

 

Pákové kávovary jsou v domácnostech velmi oblíbené hlavně díky nízké ceně a malým rozměrům, kterým mohou konkurovat snad jedině kávovary na kapsle – u těch ale porce kávy vychází cenově méně přijatelně.

 

Kávovary DeLonghi ECO Icona už mají integrované nahřívání na šálky – z nahřátého šálku si vychutnáte espresso mnohem lépe – udrží si teplotu, aroma  i pevnou cremu.

Tyto kávovary mají kovovou konstrukci těla – jsou proto těžší a stabilnější.

Pro kávovary DeLonghi ECO Icona lze využít pouze mletá káva – dávka kávy (pro správné espresso doporučujeme 7g) se vkládá do páky, kde je potřeba ji správně stlačit. Tyto kávovary už mají páky s držátkem sítka – díky tomu si sítko můžete jednoduše přidržet v páce, až vyklepáváte odpadovou kávu a sítko tak nemusíte lovit z odpadkového koše, jak se to v domácnostech často děje…

Sítka/misky u těchto strojů mají zespodu speciální disk – v DeLonghi si ho nazvali „DISCO CREMA“, který zajistí, že espresso bude mít vždy hustou a bohatou pěnu. Spousta domácností to možná ocení, osobně v tomto spatřuji jedinou závažnější nevýhodu. Těmto sítkům se říká také přetlaková a v poslední době je mají téměř všechny domácí pákové kávovary. Bohužel použitím těchto sítek člověk úplně ztrácí jakousi zpětnou vazbu. Dobrá – tedy hustá a elastická – crema, by se měla nakávě vytvořit, pokud je espresso správně připravené. Tedy pouze pokud jsme zvolili správně nalmletou, čerstvou kávu, odměřili jsme množsví na porci a dobře jsme kávu v páce stlačili – o ostatní se nám stará kávovar. S použitím sítek „DISCO CREMA“ se espresso bude vždy tvářit dobře – o jeho kvalitě ale můžete vždy pochybovat.

Kávovary se ovládají pomocí 3 tlačítek a otočného kolečka – nahoře na kávovaru – kterým regulujete proud páry. Tryska na páru je krytá plastem a díky Cappuccino systému, kdy se mísí mléko se vzduchem a horkou párou, je šlehání celkem snadné.

 

Zásobník na vodu se dá snadno vyjmout a doplnit – pojme až 1,4l vody – pro dobré espresso je ale dobré měnit vodu v zásobníku každý den – i čerstvost vody se podepíše na samotné chuti kávy.

 

Kávovary DeLonghi ECO 310 Icona můžete v internetovém obchodě koupit už za 4.400,- Kč.

 

Tyto kávovary se vyrábějí v několika různách barevných provedeních:

Kávovary DeLonghi ECOBk 310 Icona – klasická černá varianta.

Kávovary DeLonghi ECOW 310 Icona – bílá, která se hodí do většiny kuchyní.

Kávovary DeLonghi ECOR 310 Icona – hravá červená.

Kávovary DeLonghi ECOB 310 Icona – netradiční modrá.

Pokud máte obavy, že si s domácími pákovými kávovary neporadíte a díky přetlakovým miskám ani nepoznáte, jestli kávu chystáte dobře, můžete využít tzv. E.S.E. tablety (Easy Serving Espresso). Jedná se o kávu, která je již optimálně namletá, přesně odměřená a správně stlačená. Navíc je každá porce zvlášť vakuově balená, a tak bude káva vždy čerstvá a voňavá. Těmto tabletám se také říká „pody“.

Tablety lze koupit na internetu za docela příznivé ceny. Např. italská káva Covim Granbar v E.S.E. tabletách za 205,- – v krabičce je 25 podů. Jedna porce kávy tedy přijde na zhruba na 8 korun a příprava je velmi snadná.