Hario V60 01V poslední době se hodně mluví o alternativních přípravách kávy v domácnostech. Pravdou ale je, že „překapávaná káva“ byla v našich domácnostech mnohem dřív než italské espresso.

Na začátku 20. století nám tuto metodu přinesla paní Mellita Bentz. Dnes však patří mezi nejznámnější překapávače právě ty od japonské značky Hario.

Jejich popularita vzrůstá po celém světě a to hlavně díky nízké pořizovací ceně, automatické kávovary jsou totiž minimálně 10 x dražší, a díky tomu, že takto připravená káva je skutečně velmi lahodná.

Symbolem překapávané kávy se stal velmi rychle model Hario V60, který bez pochyby patří mezi nejoblíbenější kávovary pro překapávanou kávu nebo chcete-li, keramické filtry.

Kávovary Hario V60 mají speciální spirálovitou drážku, která lépe odvádí vzuch a napomáhá správné vnitrekextrakci.

Asi nejoblíbenější kávovary Hario V60 jsou pak modely Hario V60-01, se kterými připravíte právě jeden šálek své kávy.

Na takovou přípravu bude ještě potřeba středně jemně mletá káva, papírový filtr a horká voda. Důležité je filtr řádně před přípravou namočit. Kávu pak postupně zaleváte tenkým proudem vody – není dobré nalevat vodu na stěnu filtru – protekla by pak rychle do šálku bez extrakce.

 

hario-buono-water-kettleJaponská značka Hario však nenabízí jen kávovary samotné, ale také další příslušenství, jako jsou filtry, konvice na kávu Hario Range Silver nebo designové konvičky Hario Buono umožňijící přesnou zálivku kávy.
V sortminetu najdeme také ruční mlýnky na kávu a to ve dvou velikostech: Hario Mini Mill a Hario Skerton, ty si však do budoucna zaslouží svůj vlastní článek.

Celkově jsou kávovary vhodné pro všechny domácnosti, kde je zájem o kvalitní, ale jednduchou přípravu dobré kávy s nízkými náklady. Oproti espressu připravíte větší šálek kávy například pro pohodové snídaně.

 

Hario Range Silverv60-01-hneda