Nejdřív si pojďme objasnit, co to vlastně „freshové“ mlýnky jsou.

Jejich funkce se dá odvodit už podle samotného názvu: FRESH = čerstvý, nový. Tyto takzvaně freshové mlýnky melou vždy jen jednu nebo dvě porce naráz – nemají tak žádný zásobník na mletou kávu – káva padá přímo do přiložené páky. Díky této technologii je káva vždy namleta těsně před samotnou přípravou.

Německá značka Mahlkönig je v oblasti výroby těchto freschových mlýnků světová jednička. Sídlo společnosti, ale hlavně také vývoj a samotná výroba mlýnků, je v Hamburku, který sám je znám jako jeden z největších kávových „uzlů“ u nás v Evropě.

Mlýnky na kávu Mahlkönig se prodávají v několika kategoriích. My jsme dostali možnost vyzkoušet a otestovat jeden z mlýnků, které jsou vhodné pro HORECU (Horeca = Hotel, Restaurant, Café). Jedná se o mlýnek na kávu Mahlkönig K30 ES. Tento mlýnek je zajímavý nejen svým moderním designem, ale také svou přesností a podle mého názoru také velmi lehkým nastavování a ovládáním.

Mahlkönig K30 ES10  stupňů pro správné nastavení hrubosti mletí (včetně možnosti nastavení nejen na celé jednotky, ale i na „půlstupně“).

Nejprve je potřeba nastavit si mlýnek tak, aby byla káva dobře namletá – stupně mletí měníte manuálně. Jakmile je toto splněno, naprogramuje se mlýnek tak, aby do páky padla buď jedna porce = 7g nebo dvě porce = 14g, přičemž obě varianty mají svoje tlačítko. Doba mletí se určuje po desetinách vteřin, což umožňuje maximálně přesné nastavení.

 

Pokud máte správně nastaveno a káva je umletá tak, aby jste mohli připravit dokonalé espresso (7g kávy stlačených vahou 20kg, 20 – 30ml nateklých do šálků za 20 – 30 vteřin), stačí jen stisknutím příslušného tlačítka zvolit, zda budete mlít na jednu či dvě porce, přiložit páku ke stroji – páka se dotkne mlýnku a sama tak aktivuje mletí a káva vám napadá přímo do páky.

Pozor – pokud změníte nastavení hrubosti mletí, je potřeba vždy upravit dobu mletí. Díky opravdu snadné manipulaci se však jedná o opravdu jednoduchou operaci.

 

Mlýnky Mahlkönig K30 ES mají jednořádkový podsvětlený displej. Při vstupu do menu (podržením obou tlačítek naráz) si pak můžete jednoduše přečíst, kolik se celkově na mlýnku připravilo porcí – číslo, které nikdy nesmažete.
V jiné kategorii naopak můžete počet porcí každé ráno vynulovat a večer zase odečíst – máte tak dokonalý přehled o tom, kolik kávy se ten den připravilo.

Mlýnek má zásobník na zrnkovou kávu, který pojme až 1.500g kávy a má klasickou zástrčku, jejímž polohováním necháváte kávová zrnka padat do mlýnku nebo je naopak udržíte v zásobníku. Model Mahlkönig K30 ES se dělá v barevném provedení stříbrná / antracit.

Mlýnky Mahlkönig se dnes již dají sehnat jednoduše objednáním ve specializovaných e-shopech.

 

 

 

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.