Po kratší odmlce obnovujeme pravidelný páteční test kaváren. Naším dnešním cílem byla ještě mladá Kavárna Alfa v Poštovské ulici v Brně. Funguje teprve měsíc, příjemně nás však překvapila profesionální obsluha, vkusný interiér i lahodná káva.

Maličká kavárna má v přední části přibližně osm stolečků. Celá její jedna stěna je vlastně výlohou, kterou zákazníci pozorují dění venku a u toho pěkně v teple popíjejí svůj šálek kávy. A mohou u toho i kouřit. Kavárna překvapí velice decentním vybavením, stěny zdobí portréty z Afriky a místnost osvětlují lustry ve tvaru květů růže. Člověk se tak i v malých prostorách necítí vůbec stísněně.
dsc00233.JPG

Stačí sejít pár schůdku dolů, kde je nekuřácká místnost se čtyřmi útulnými sedačkami. O pár schodů dál jsou potom čisté a voňavé toalety.

Nabídkový lístek má každý na svém stole. Při prvním nahlédnutí nás příjemně překvapila nabídka kávy s podrobným popisem každého druhu. Například Espresso popisuje kavárna velmi správně jako základní kavárenský kámen – precizně připravených přibližně pětatřicet mililitrů nápoje ze sedmi gramů čerstvě umleté kávy.

Objednáváme tedy jedno espresso. Obsluhující slečna se naprosto automaticky a velmi mile zeptá, zda chceme espresso s větším množstvím vody, jak je u nás zvykem, nebo klasické italské malé espresso. Také se nezapomněla zeptat, zda si přejeme ke kávě mléko nebo nikoliv.

espresso.jpg

Káva je na stole za pár chvil. Je naservírovaná v nahřátém hrníčku na tácku se skleničkou vody, napěněným ohřátým mlékem v konvičce, cukrem a malým bonbonkem s kávovou příchutí. Crema je pružná a hladká, i po několika promícháních se zatáhne a hladina kávy je opět celistvá. Chuť kávy byla velmi intenzivní a v ústech vydržela ještě dlouhou dobu.

Druhým testovaným nápojem bylo cappucino. Mléčná pěna byla dobře našlehaná, krásně vláčná a propojená s kávou. V prvním doušku kávy tak může host zažít velice příjemný a intenzivní kávový zážitek. Chuť kávy je totiž příjemně hořká a silná, mléko zase jemné. Ke cappucinu jsme navíc dostali sušenku.cappucino-vetsi.jpg

Při popíjení kávy jsme si nemohli nevšimnout, že baristce zřejmě záleží nejen na chuti kávy, ale také na jejím pracovním prostředí. Jakmile totiž měla chvilku, přeleštila kávovar, skleničky nebo umyla šálky. Host vychutnávající si svůj šálek kávy se tak nemusel dívat na hromady špinavého nádobí nebo trysku na vytváření mléčné pěny.

kavarna-alfa-mala.jpg

ZÁVĚR: S obsluhou, prostředím i kvalitou kávy jsme byli maximálně spokojeni. Káva byla ukázkově uvařená i naservírovaná, profesionální byla i obsluha, která zcela jistě rozumí svému řemeslu. Espresso nabízí za 31 korun, cappucino za 38 korun, což je vyšší průměr. Rozhodně však doporučuji si za tento kávový zážitek pár korun připlatit. Ke kávě si můžete navíc dát italskou specialitu tirramisu nebo čokoládový sacher.

Předešlé testy: http://www.kava-online.cz/test-kavaren/test-kavaren-coffee-house/