Dnešní testovanou kavárnou byla e-Finance Café ve Vachově ulici kousek od Malinovského náměstí v Brně. Kolem šesté hodiny odpoledne v ní bylo téměř plno. Zřejmě proto byla kvalita kávy mizerná a čekací doba nepříjemně dlouhá. Kavárna lákala na právě probíhající kávový festival, který se však nekonal.

Uprostřed kavárny je bar, kde obsluha vaří kávu, míchá koktejly nebo připravuje dezerty. Kolem něj jsou rozmístěny stolečky s židlemi, kterých tam je něco přes deset. V době kdy jsme kavárnu navštívili, v ní hrála poměrně hlasitě hudba a bylo v ní opravdu živo.
e-finance-cafe-male.jpg

Usedáme k jednomu z mála volných stolů v prostoru za barem. Několik nabídkových lístků má každý na svém stole ve stojánku. Klasický nabídkový lístek nabízí poměrně široký sortiment kávy, čaje, džusů, najdou se zde i dezerty nebo míchaná vajíčka s tousty. Například medovník nabízí za 49 korun, horké maliny za 69 korun.

Mezi letáky se objevuje také pozvání na kávový festival, který má v kavárně probíhat od desátého ledna do desátého března tohoto roku. Slibuje příležitost ochutnat několik druhů kávy jako Illy, Lavazza, Pelinni, Bristot nebo Hausbrandt. Láká také na zahraniční druhy kávy.

Po chvíli přichází ke stolu obsluha. Objednáváme již tradičně jedno espresso a jedno cappuccino. Slečna se mile zeptala, zda si ke kávě budeme přát vodu nebo nějaký dezert. Omluvila se také za delší čekání. O kávovém festivalu se však ani slovem nezmínila.

Káva je na stole do deseti minut. Servírování espressa bylo téměř ukázkové na tácku se skleničkou vody. Hrníček byl nahřátý, stejně jako mlíčko v konvičce. V této kavárně je mléko k espressu servírováno automaticky, poznámkou však na to upozorňuje nápojový lístek. Na tácku byla také na ubrousku malá sušenka.

espresso-male.jpg

S chutí a kvalitou kávy jsem však už tak spokojená nebyla. Ačkoliv jsme objednali espresso a poznámka v nabídkovém lístku upozorňovala na to, že se jedná o malé espresso, rozhodně malé nebylo. Bylo v poměrně velkém šálku a rozhodně nebylo malé. Crema se po prvním zaboření lžičky roztrhala a už se nevrátila zpět, ačkoliv na první pohled vypadala hladká. Zřejmě tím, že bylo v kávě příliš vody, byla její chuť velmi nevýrazná a mírně nahořklá. Na dně šálku navíc bylo několik zrníček pomleté kávy.

Druhým otestovaným nápojem bylo cappuccino. Obsluha se snažila udělat na zákazníka dojem, proto na povrchu mléčné pěny vykouzlila několik větviček pomocí latte artu. Problémem však bylo to, že si obsluha dopomohla čokoládovou polevou. A ať bylo cappuccino jakékoliv, použít na ozdobu polevu bez předešlého upozornění zákazníka, je „kávový hřích“. Ve sladké chuti čokolády se totiž naprosto ztratila jemná chuť mléka.

cappuccino-male.jpg

Mléčná pěna na cappucinu jinak byla dobře našlehaná a propojená s kávou, která ovšem byla nevýrazná jako u espressa.

Na závěr nás trošku zarmoutilo čekání na obsluhu, protože ačkoliv jsme měli již dávno vypito, obsluha si nás všimla asi za čtvrt hodiny. Vzhledem k tomu, že servírka opravdu kmitala po place a snažila se všechny obsloužit.

logo.jpg

ZÁVĚR: Dovedu si představit, že pokud bych přišla do kavárny v jinou denní dobu, určitě by se nám obsluha více věnovala. S přípravou kávy by se však měla určitě polepšit. Například na cappucino bez výslovného přání hosta žádná poleva s příchutí nepatří. I cena kávy byla poněkud vyšší. Espresso stojí v kavárně 39 korun, cappuccino 45 korun, latté macchiato potom 54 korun. Ceny však rozhodně neodpovídají kvalitě.