perský trhač kávy

Peru je stát v Jižní Americe. Jeho sousedy jsou Bolívie, Brazílie, Chile, Kolumbie a Ekvádor. Ještě před necelými pěti stoletími představovalo území Peru centrum říše Inků táhnoucí se i dál na jih s sever. Potomci Inků nadále žijí v Andách tradičním způsobem života a tvoří polovinu peruánské populace. V Peru se pěstuje káva od osmnáctého století.

Peru je jedna z nejzaostalejších a nejchudších zemí Střední Ameriky. Většina lidí pracuje v zemědělství. Pokud by k tomu měli zemědělci podmínky, mohlo by být Peru jednou z největších pěstitelských oblastí Střední Ameriky.

Až 98% peruánské produkce se vypěstuje v lesních oblastech malými drobnými zemědělci. Velmi silnou konkurenční plodinou pro kávovník je pěstování kakaovníku a také koky, ze které se ilegálně vyrábí kokain. Zvýšení cen kakaových zrn by mělo nabádat farmáře, aby ustoupili od pěstování kakaovníků a začali pěstovat více kávovníky.

Nejlepší produkce kávovníkových zrn je v oblastech Chanchamayo, Cuzco, Norte, Puno, kde se pěstují zrna nejvyšších kvalit. Dále se také káva pěstuje v oblasti Lambayeque, San Martin, Piura, Cajamarca, Huanuco, Junín, Cuzco a Aycucho.

Větsí část peruánské produkce je na trhy dodávána jako biokáva, což je velmi odvážné tvrzení. Je sice možné, že peruánci pěstují kávu v podmínkách podobných ekologickému zemědělství, nikdo však kvalitu kvůli různým jiným místním problémům nekontroluje, a tak není možné ji ani zaručit. Tyto jako i další možné nepříznivé záležitosti způsobily kromě jiného zavlečení chorob na kávovníky. Peruánci jsou velmi chudí a proto si ani umělé postřiky a pesticidy nemohou dovolit, i tak není biologičnost kávy zaručena.

Káva z Peru se na světových trzích označuje podle názvu pěstitelské oblasti Harten, Tealdo, Netrah,Lando, Pola, Udima apod.

Jakost peruánských zrn se označuje:

– washed AAA bold bean

-AA good bean

-A medium bean

– washed good acidity

– excelent

– body soft

– cup-blue-green

Nejlepší druhy kávy se vyvážejí do Japonska, Německa a USA, kde se z nich vyrábějí směsi, což potvrzuje jejich vysoký standard.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.