kavove_perly_z_jemenu.jpg

Před šestým stoletím byl Jemen součástí Arábie a káva z něj se potom nazývala arabika. Vůbec první kávovníková rostlina byla vysazena v okolí přístavního města Mocca a podle toho dostaly jeho plody také název. V současné době bohužel kávovník ustupuje v Jemenu stále oblíbenější žvýkací droze katu, které se zde stala společenskou záležitostí.

Na stínění kávovníků v Jemenu využívají topoly. Kávovník se pěstuje podobně jako za dávných časů na terasách, aby se optimálně využily omezení srážky a malé množství obdělávané půdy. Kromě odrudy Typika a Bourbon se tu ještě pěstuje dalších asi deset místních variant, potomků původní etiopské rostliny.

Zpracování

I nejjemnější odrůdy jako Mokka Extra se zpracovávají pouze suchou metodou, což znamená, že semena zůstávají v oplodí. Vysušené obaly zrn se naráz odstraňují tradičním způsobem, a to omíláním mezi mlýnskými kameny. Zrna Mokka jsou menší, poměrně tvrdá, nepravidelného tvaru, nestejné velikosti, což jim dodává vzhled perlových zrn. Nejjemnější jemenská Mokka je porovnatelná s etiopskou Harar.

Kvalita Mokka zrn však není stálá a může za to právě jejich zpracování. Kávovníkové plody se nechají na rostlině tak dlouho, dokud se nedají lehce setřást nebosamy opadají na připravené rohože. Takto dokonalé zralé plody pak obsahují vysoký podíl sacharidových složek. To zaručuje bohatou jemnou chuť, výraznou kyselost, ale také exotickou ostrost. Káva má navíc decentní čokoládovou příchuť, proto se do ní také jako sladká tečka čokoláda přidává.

Katu

Původní pěstitelé už o své kávovníkové záhony nemají zájem a začínají je ničit. To proto, že mezi obyvateli je v posledních letech velice v oblibě droga katu, kterou žvýká téměř polovina obyvatel Jemenu. Po obědě už se lidé nevydávají do kaváren jako kdysi, ale do takzvaných qat rooms, kde žvýkají listy katu. Na kávovníky pomalu začínají zapomínat, což může z Jemenu úplně odstranit kávovou tradici.

Klasifikace zrn: Mattari, Sharki, Sanani; mokka a hodeida

Produkční oblasti: Razih, Kohlan, Djumma, Hajjah, Jawalan, Harrar, Hyma, Bany, Mátar, Rayma, Anis, Jeffa.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.