150126.jpg

Haiti je stát v západní části ostrova Hispaniola v Karibském moři. Ve východní části ostrova se nachází Dominikánská republika, s níž má Haiti 360 km dlouhou suchozemskou hranici. Hlavní město je Port-au-Prince. Zemědělství zaujímá dominantní pozici v haitské ekonomice. Plodinami pěstovanými na Haiti jsou káva, mango, cukrová třtina, rýže, kukuřice, proso a vzácná tropická dřeva. Nejvýznamnější exportní plodinou je káva.

Její produkční cena se však stále zvyšuje, díky nízké úrovni silniční infrastruktury, vedoucí do oblastí jejího pěstování a díky značným cenovým výkyvům na světových trzích, které křehkou a lehce zranitelnou ekonomiku Haiti značně vyčerpávají. Místní farmáři pěstování kávy postupně opouštějí.

První poznatky o kávě na Haiti patří stejně jako v Dominikánské republice do osmnáctého století, přesně do roku 1715, kdy se sem káva dostala z Martiniku. Zrna se zpracovávají za sucha i za mokra.

Káva z Haiti je považována mezi znalci za specialitu zcela jedinečné kvality. Dokonce se jim dostalo té cti, že se v Japonsku její zrna dostala do směsi s jednou z nejlepších káv na světě Blue Mountain. Haitská zrna mají totiž plnou a bohatou chuť a tak směs zhutňují.

Na Haiti je káva pěstována převážně drobnými zemědělci, jako například káva produkovaná organizací RECOCARNO. Káva je pěstována dle zásad ekologického zemědělství bez používání chemických hnojiv a pesticidů.

Označení jakosti:

– extra superior

– superior

– extra choice

– standard

– washed high grown

– washed strictly high grown

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.