guatemalská káva Guatemala je stát v Střední Americe. Jeho sousedy jsou Belize, Salvador, Honduras a Mexiko. Název Guatemala pochází z indiánského slova, které znamená země stromů. Země se tak jmenuje proto, že téměř polovinu státu pokrývají tropické lesy. Většina obyvatel žije na jižní vysočině, kde se pěstuje nejdůležitější plodina – káva. Zemědělství je také hlavním zdrojem příjmu.

Dále se zde pěstuje cukrová třtina, banány, bavlna, kukuřice, kakao, citrusy a ananasy. Farmy jsou soustředěny především v nížinách při pobřeží Tichého oceánu. Nejdůležitějším vývozním producentem jsou vedle kávy banány, cukr, vzácné dřevo, čikle a éterické oleje. Pro živočišnou výrobu jsou důležité chov skotu, prasat, ovcí a drůbeže, a také rybolov. Významná je těžba dřeva, hlavně mahagonu a cedru, a sběr čikle a kaučuku.

Mírné podnebí, úrodná půda a dostatek srážek by měly Guatemale přinést prosperitu, ale země zůstává především kvůli své kruté historii chudá.

Káva však přivedla některé s obyvatel k blahobytu a stále ovlivňuje celé její hospodářství.

Kávovníky přivezli do země jezuité v roce 1750, ale o rozmach kávového průmyslu se postarali němečtí přistěhovalci. Dnes se kávovníky pěstují zejména na jihu země, kde se svahy vulkanických vrchů v Sierra Madře poskytují vybraným arabikám ideální podmínky. Znalci často upřednostňují jejich kořenitou plnou chuť před jinými druhy.

Guatemalská produkce se zejména vyváží do Japonska.

Je potřeba zmínit rozbíhající se nový rozvojový program malých a středních producentů. Tento program se nazývá Projekt a je financován Spojenými státy americkými. Podporuje pěstování labužnické odrůdy kávovníků. Snaží se čelit pěstování produktivních, ale méně hodnotných kávovníků, což je problém, se kterým se potýká produkce na celém světě. Projekt má zemědělce přesvědčit, aby svoji úrodu i sami zpracovávali a tím na ní více vydělali.

Nejlepší druh kávy se jmenuje El Pulcal. Je to výěrová odruda vynikající kvality, má plnější a dýmovější chuť než jiné guatemalské kávy. Pěstuje se v oblasti Antigua. Další významné pěstitelské oblasti jsou Huehuetenango, San Marco, Oriente, Cobán, Palcya nebo La Umán.

Označení zrn:

– good washed (G.W.) – 700 m n.m.

– extra good washed (E.G.W.) – 700 až 800 m n.m.

– prime washed (P.W.) – 850 až 1000 m n.m.

– extra prime washed (E.P.W.) -1000 až 1300 m n.m.

– semi hard bean (S.H.B.) – 1300 až 1450 m n.m.

– hard bean (H.B.) – 1450 až 1550 m n.m.

– fancy hard bean (F.H.B.) – 1550 až 1650 m n.m.

– strictly hard bean (S.H.B.) – 1600 až 1700 m n.m.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.