kávové bobky

Dominikánská republika je stát v Karibském moři, který se rozkládá na východní části ostrova Hispaniola v souostroví Velké Antily. Jediným sousedním státem je Haiti, společná hranice je dlouhá 388 kilometrů. Hlavní město je Santo Domingo. Podle něj se také nazývá kvalitní káva, kterou se skutečně vyplatí si z návštěvy Dominikanské republiky přivézt.

Více než 20% obyvatel země pracuje v zemědělství. Základní plodinou je cukrová třtina, dále se pěstuje banány, bavlna, kakao, káva, kukuřice, maniok, podzemnice olejná, rýže a tabák. Chová se skot, prasata a kozy.

Káva se v této zemi pěstuje již od počátku osmnáctého století. V roce 1715 sem první kávovníkové rostliny dovezli obchodníci z Martiniku. Nejlepší pěstitelská oblast se posprostírá na jihozápadě v Barhoně. Známé jsou i jemné odrůdy pocházející z regionů Juncalita, Ocoy, La Vega, Santiago, La Paz, Bani, Puerto Plata Cibao, Valdez, Azua nebo Duarte.

Kávovníkové zrno označované jako Santo Domingo se vyplatí koupit. Další označení jsou lavado, natural, corriente, washed standard typ, maschine cleaned, handpicked fine wash apod. Pěstuje se jen arabika v různých variantách, a to v nadmořských výškách od 600 do 1500 metrů nad mořem. Má jemnou, plnou chuť, je mírně kyselkavá s příjemnou vůní.

Kávovníková zrna bývají označována jako Santo DOmingo, lavado, natural, corriente, washed standard typ, maschine cleaned, cibao altura atd.

Většina produkce z Dominikánské republiky je praná, což poukazuje na její celkově vysokou kvalitu. Kávovníková zrna se vyvážejí z přístavních měst Santo Domingo, Barahona a Puerti Plata.