„Právě jsem se vrátil z hradu“ ….. napadl mě název článku, když jsem seděl v autě a vracel se ze specializovaného veletrhu kávy v Terstu.

Letos se mi tam vůbec nechtělo, (to bylo spíš osobní, takže to sem vlastně ani nepatří), ale nakonec jsem byl rád, že jsem se překonal a odjel.

Přístavní město Terst je známé mezi kafaři nejen tím, že v jeho přístavech se obchoduje s téměř 50% produkce kávy.

Probíhá tam největší specializovaný veletrh kávy v Evropě.

Sídlí zde také několik známých koncernů, z nichž nejznámější je asi Illy.

Hned po vstupu do první výstavní haly se vzuchem začaly míchat vůně čerstvě vypražených káv a degustačních espress. Ouu to byla paráda.

Co jsem si tedy na veletrhu užil?

Zajímavé semináře o kávě, které mě znovu a znovu utvrzovaly v tom, že káva je opravdu druhá největší komodita, hned po ropě a její bussines roztáčí kola ekonomiky čím dál rychleji.
Do domácnosti pronikají stále více kávovary, ať už automatické a nebo jejich jednodušší bráškové na kávové kapsle. Všechny firmy se tedy snaží obsadit tento sektor a tak se nabízejí nové kávovary a nové druhy kapslí. Největší hit je snad káva s příměsí Žen šenu (Coffee Ginseng) a kávovinové nápoje z obilí.  Speciální kávovary na tyto dva druhy kávy jsem našel snad v každé druhé kavárně v Terstu na náměstí.

Velkým překvapením byla také degustace kávy Robusta v ELK kvalitě, která ani velikostí ani chutí nebyla specifická pro svůj druh. Její výrazné meruňkové tóny jen dávaly tušit, že se bude jednat o oblast Rwandy. Hned u vedlejšího stánku mě oslovila krásně čokoládová Arabica z oblasti Indie a tak se není čemu divit, že nakonec jsem degustoval více než 40 druhů během pár hodin.

Díky návštěvě tohoto veletrhu se dočkáte určitě ještě několika zajímavých článků o pěstitelských oblastech. Rozhovory s majiteli těchto plantáží byly totiž tak příjemné, že se nechtělo ani odcházet z veletrhu.