Káva tradičně i netradičně

Milujeme kávu, ale víme odkud se tu vzala? Jaké jsou druhy kávy? A k čemu všemu se dřív používala? Mám tu pro vás krátký článek s netypickými zajímavostmi, které na náš oblíbený nápoj vrhnou nové světlo. Jste zvědaví? Vezměte si svůj oblíbený šálek kávy, pohodlně se usaďte a směle do čtení.

1. Káva může zvýšit výkon sportovců

Není to jen povídačka, káva skutečně může pomoci sportovcům zlepšit svůj výkon. Kofein, který je hlavní složkou kávy, může pomoci zlepšit fyzickou výkonnost tím, že zvyšuje úroveň adrenalinu v krvi. Adrenalin pak zvyšuje srdeční tep, zvyšuje krevní tlak a rozšiřuje cévy, což vede k většímu přísunu krve do svalů.

2. Káva může být prospěšná pro zdraví

V posledních letech se mnoho studií zaměřilo na účinky kávy na lidské zdraví a zjistilo se, že může mít některé pozitivní účinky. Například káva může snižovat riziko vzniku diabetu 2. typu, Alzheimerovy choroby, Parkinsonovy choroby, a dokonce i některých typů rakoviny. (Harvard Health Publishing)

Podle studie publikované v roce 2020 v časopisu „JAMA Internal Medicine“ mohou lidé, kteří pijí více kávy, snížit riziko úmrtí způsobeného mnoha příčinami, včetně srdce a cév. (Jedná se o studie pouze zrnkové kávy)

3. Espresso nutně nemá nejvíc kofeinu 

Espresso je velmi oblíbená varianta přípravy kávy, ale traduje se, že obsahuje nejvíc kofeinu. V průměru je to kolem 69mg kofeinu (záleží na typu kávy) na jeden šálek espressa, kdežto třeba filtrovaná káva má kolem 12mg ve stejném objemu jako je šálek espressa (30-40ml). Ale když si to spočítáte, tak ve skutečnosti do sebe filtrovanou kávou dostanete mnohem víc kofeinu, než v espressu – filtrované kávy totiž naráz vypijete větší množství. Záleží také na způsobu přípravy a množství kávy – s filtrovanou kávou tak můžete naráz dostat až 140mg kofeinu.

4. Káva a její využití v kosmetice

Kromě pití kávy můžete kávu také používat jako přísadu do kosmetických produktů. Kofein obsažený v kávě má adstringentní vlastnosti a může pomoci snižovat otoky. Kávové masky na obličej a tělo mohou pomoci zbavit se celulitidy a zlepšit krevní oběh.

V Japonsku to dotáhli tak daleko, že mají i vlastní lázně, kde se můžete naložit do bazénu plného kávy. (Hakone Kowakien Yunessun hot springs)

5. Káva má dokonce svůj vlastní svátek

Ano, je to tak.  Svátek kávy se slaví 1. října a má za cíl oslavit a zdůraznit význam kávy pro lidskou kulturu a ekonomiku.

6. Káva bývala výživné jídlo

V dávných dobách, ještě předtím, než se káva začala pít jako nápoj, ji africké kmeny používali jako potravinu. Kávovou třešeň (jak se nazývá plod kávovníku) rozdrtili a rozmíchali s živočišným tukem a následně směs konzumovali.

7. Káva jako zakázaný nápoj

Několikrát se v historii stalo, ať v už v Evropě nebo ve světě, že byla káva zakázaná – jednou s odůvodněním, že je návyková, kolem roku 1500 se o ní hlásalo, že je to kacířský nápoj nebo, že podporuje rebelské myšlenky. Káva si však vždycky našla cestu zpět k lidem – třeba v roce 1600 papež Clement VII prohlásil, že by měla být káva posvěcena. (zdroj)

8. Káva se praží teprve pár století

I když se historie pití kávy datuje kolem 800 n.l. (kdy ji prý náhodně objevil Etiopský farmář, který sledoval svou kozu, jak se chová zvláštně, když jí určité plody), tak pražit kávu začali teprve až v Ottomaské říši a Persii v 15.století. Pražení kávy se postupně rozšířilo do celého světa a ještě v 19. století bylo velmi oblíbené si ji pražit doma. (zdroj)

9. Káva je výborné hnojivo

Pokud pijete zrnkovou kávu, nemusíte použitou mletou kávu vyhazovat do koše. Káva je skvělé hnojivo pro vaši zahrádku. Dodá vašemu kompostu dusík a v půdě pak láká mikroorganismy a žížaly.

Na závěr přeji dobrou chuť! 

Na obrázcích je cappuccino z výborné kávy Sarito Espresso