Zelená kávaV poslední době se stává stále větším trendem káva v menších baleních. Degustovat jednotlivé druhy a následně probírat své dojmy s ostatními je totiž stejně zábavné, jako posuzovat jednotlivé vzorky vína. Káva dokáže být rozmanitá, může vás překvapit, nadchnout nebo odradit a největší kouzlo je v individualitě, jakou káva nabízí.

Nejčastěji se tímto způsobem nakupují právě jednodruhové arabiky a to ve formě čerstvě upražených kávových zrn.
Taková káva většinou nepatří mezi nejlevnější, a tak se snažíme nekupovat jí příliš mnoho naráz – co kdyby nám totiž zrovna tato vůbec nechutnala.
Při takovém nákupu je však potřeba myslet na to, že nějaká káva „padne“ na úkor správně nastaveného mlýnku.

logo Sarito kávaJak taková káva ve skutečnosti chutná je věc, kterou musí posoudit každý sám. My jsme za vás ochutnali něketeré druhy kávy Sarito a rádi bychom vám alespoň trošku přiblížili základní chuti a rozdíly. Káva byla připravena jako espresso, tak jak je zvykem na „Cup tasting“, v poslední době se však při degustaci stále častěji vrací i k  jiným základním druhům přípravy, které můžete směle vyzkoušet doma – překapávaná káva, filter coffee, french press…

SONY DSC

káva: zrnková káva Sarito Brasil Bourbone
mlýnek: Mahlkönig Vario Home
Pečlivě vybraná, souměrná zrna. Chuťově velmi bohatá, přes čokoládové tóny ucítite i ovoce, převážně citrusy, a máte-li vytrénované chuťové buňky, můžete rozpoznat i typickou chuť černého rybízu.

 

 

Sarito India

káva: zrnková káva Sarito India Plantation
mlýnek: Mahlkönig Vario Home
Pro kávu z Indie máme slabost, a tak pro nás nebylo překvapením, že i káva Sarito se zařadila mezi naše oblíbené. Při prvních doušcích rozpoznáte hlavně nasládlé tóny (karamel, může být i skořice), pak se dostaví chuť vína, která je ovšem téměř bez kyselosti.

 

 

Sarito Ethiopiakáva: zrnková káva Sarito Ethiopia Sidamo
mlýnek: Mahlkönig Vario Home
Tato káva pro nás naopak překvapením byla, její zrna totiž na první pohled nevypadají zdaleka tak lákavě jako např. při první ochutnávce kávy z Brazílie, o to víc nás zaskočila lehce kyselkavá ale lahodná chuť kávy s krásným aroma. S dobře nastaveným mlýnkem ucítíte v této kávě exotické koření.

 

 

Ostatní druhy kávy Sarito ( Sarito Kenya, Sarito Costa Rica Tarazzu, Sarito Guatemala Margogype, Sarito Sumatra Mandheling a Sarito Sumatra Lasuma Special), jsme nechali na jindy, protože by se nám už těžko posuzovaly. V budoucnu se k nim snad vrátíme a napíšeme o nich. Sarito si to zaslouží…