Dva skotští podnikatelé se pokouší o nahrazení palmového oleje pomocí kávového odpadu. Scott Kennedy a Fergus Moore uvedli, že přišli na jedinečný způsob, jak extrahovat olej z použitých kávových sedimentů, u kterých se našla široká škála použití. Palmový olej můžeme nalézt v mnoha výrobcích pro domácnosti, ale ekologové tvrdí, že právě poptávka po oleji postupně ničí deštné pralesy v Asii. Spousta výrobců se snaží najít vhodnou alternativu. Kennedy a Moore přišli na nápad během svých studií na univerzitě Glasgow Strathclyde a při práci v kavárnách, kde viděli obrovské množství potravinového odpadu v odvětví pohostinství.

Moore řekl pro BBC Good Morning ve Skotsku: „ Asi 60% odpadu kavárny je o kávě.”
“Ve Skotsku to činí zhruba 40 000 tun ročně.”
“Ve Velké Británii více než půl milionu tun.”
“Navíc je kávová sedlina tak těžká, že samotné náklady na odpad jsou příliš vysoké.”

Myšlenka společnosti: “V kávě se nacházejí oleje se širokým spektrem použití v různých průmyslových odvětvých – kosmetika, farmacie, potraviny, nápoje a výrobky pro domácnost. Vyvíjíme proces na extrakci a očištění těchto olejů.”Společnost Revive Eco již zajistila finanční prostředky ve výši 235 000 liber z agentury Zero Waste Scotland.

Podnikatelé uvedli, že olej získaný z použité kávy by mohl být použit v široké škále výrobků pro domácnost. A nyní probíhá financování z fondu ve výši 776 000 liber, poté, co bylo oznámeno, že společnost Revive Eco bude reprezentovat Skotsko a Severní Irsko v soutěži Chivas Venture.

O cenu se uchází dvacet globálních společností a vítěz bude vyhlášen v Amsterdamu po online veřejném hlasování. Pan Moore o ambici společnosti uvedl: „Chceme, aby byl proces v Glasgow spuštěn v příštím
létě.” A samozřejmě si pohrává i s myšlenkou rozšířit tento nápad do celého světa.

Zdroj:

https://www.bbc.com/news/uk-scotland-scotland-business-48023412m intlink_from_url=https://www.bbc.com/news/topics/cdz5g8jnrjzt/coffee&link_location=live-reporting-story