Cascara, stále populárnější téma této doby, především ve světě kávy. Co se za tímto pojmem ale skrývá a jaké novinky jsme objevily?

O Cascaře – usušených slupkách z kávových třešní a také čaji, který se z těchto slupek dá připravit – bylo před pár lety slyšet pouze čas od času, nyní je vidět v kavárnách i internetových obchodech po celém světě. Ano, produkt, který by se dal považovat za odpad, a jistě ho spousta lidí za odpad skutečně považovalo/považuje, se najednou stává velice žádaným.

Na internetu se před několika dny objevilo zajímavé video od autora James Hoffman, které říká asi následující:

Cascara, sušená vnější část kávové třešně. Je to především slupka, ale částečně také ovocná dřeň (v samotné kávě tolik ovocné dřeně není). Cascaru můžete vařit podobně jako čaj (a je to vynikající!). Nalezneme přitom mnoho názorů na samotný obsah kofeinu. Někdo věří, že Cascara obsahuje hodně kofeinu, někdo tvrdí opak, tedy, že tolik kofeinu neobsahuje. Kde je ale pravda?

Na Twitteru se objevily novinky, že je Cascara ve Velké Británii zakázána a James chce videem alespoň částečně objasnit tuto situaci a ukázat, jak jsme se dostali tam, kde právě jsme.

Zpět do roku 2008. Nikdy předtím jsem neochutnal něco podobného. Chtěl jsem se na patřičných místech informovat ohledně legality Cascary, ale při telefonátu dotyčná osoba neměla zdání, o čem mluvím. I přestože jsem se snažil vysvětlit, že se jedná o slupku ovoce, ona reagovala otázkou „ale je to káva, že?“. A když jsem odpověděl, že je to káva, řekla, že prodávat kávu je v pořádku. A aby toho nebylo málo,  formulace právního předpisu o importu kávy mluví o kávě pražené nebo ne, bezkofeinové nebo kofeinové, kávových slupkách a kávových náhražkách s obsahem kofeinu v jakékoliv formě. Takže slupky jsou již z hlediska importu kávy v jakési formě specifikovány. Domnívám se, že tyto právní předpisy jsou zde především proto, aby lidé mohli importovat kávu s nízkou kvalitou bez větších problémů. V USA se vyrábí velké množství instantní kávy, a z tohoto důvodu se do oběhu dostane zelená káva velmi velmi špatné kvality. Nalezení celých usušených třešní jednou začas v zelené kávě této kvality pak není výjimkou.

Ale to je trochu rozdílná věc než pití sušeného ovoce z vnější části kávové třešně, o které se dnes bavíme. Cascara je něco, do čeho jsem v tuto chvíli velice zapálený, protože mi připadá šílené, že máme skupinu farmářů, kteří pěstují kávu, ale nikdy nejsou skutečně schopní prodat samotné ovoce. Vždy jsem cítil potřebu nalézt pro Cascaru cestu nebo nějaký užitek, což by mohlo zajistit navýšení příjmů farmářům. V současné době je Cascara velice populární, ale ve skutečnosti je to pouze nepatrná kapka v moři. Existuje nespočet věcí, které se s Cascarou dají udělat – jako čokoláda nebo podobné věci, které jsme dělali ve Square Mile – tonik, želé (gumoví medvídci) apod. Jedná se o snahu najít využití,  ale ještě se to doopravy nepovedlo.

V roce 2016 jsme dostali zprávu od člověka z kávové skupiny z města Hagan. Sdělil nám, že se dostali do několika problémů, protože se dánské autority rozhodli, že Cascara není legální a nadále již nemohou Cascaru prodávat. Společnost se tedy zaměřila na získání povolení, které však bylo velice drahé, a proto se ozvali mně, aby se mnou celou věc probrali. To bylo v červenci 2016. Přidali jsme příspěvek na Twitter a oslovili jsme pražiče napříč Evropou, kteří prodávají Cascaru, protože jsme se domnívali, že v tomto stádiu budeme muset pravděpodobně získat něco, co se nazývá „Novel Food Application“ (pozn. aplikace nové potraviny).  Chvíli poté, co jsme na celé věci začali pracovat, zkontaktovali jsme se s Joelem z Panama Varietals a zjistili jsme, že Joel už na této věci dlouho pracuje. Myslíme si, že ve skutečnosti právě práce Joela vyvolala zájem ze strany úřadů Velké Británie.

A co se stalo bylo, že jsme znenadání měli několik lidí, kteří navštívili kávové společnosti a kavárny na západu (včetně Dánska).  Tyto společnosti a kavárny odstraňovali Cascaru s tím, že ji již nemohou prodávat, že to není považováno za novou potravinu a není klasifikována jako legální pro samotný prodej. Takže Cascara není nelegální, pouze není ZATÍM legální. Nicméně doufáme, že se to brzy změní. Samotný proces je velice drahý a jen proto, že jsme prozatím v Evropské unii neznamená, že se automaticky Cascara stane legální a bude se smět prodávat ve Velké Británii nebo kdekoliv v Evropě. V mnoha případech budou různé země předkládat žádosti, na kterých v současné době pracuje řada lidí, ale to vše bude trvat nějakou dobu. A tak si myslím, že pro tuto chvíli a ve velice krátké době Cascara zmizí z Velké Británie, a pravděpodobně i z několika dalších států Evropy. Nevím, o jaký časový rámec se jedná, ale jedná se o byrokratické věci a ty běžně trvají déle ..

A tak, pokud jste kavárna a máte na skladě Cascaru, měli byste ji pravděpodobně sundat z regálů. Pokud jste pražiči skladující Cascaru, měli byste pro teď uveřejnit na svých stránkách informaci, že v současné době ji nemůžete podávat,  používat, ani prodávat. Doufáme, že se to brzy změní. Je to frustrující situace, ale je to, jak to je…

Originální video ke shlédnutí zde: YouTube video – Cascara Banned?!