Kdysi byla káva jako něco nečestného, ze začátku byla dokonce brána jako hřích, jako něco z pekla, od ďábla. Následovala dlouhá kávová historie ve které si tento nápoj musel těžce prošlapávat cestičku ke svému uživateli. Dnes si bez ní spousta dospělých nedokáže představit svůj den.
Dříve bylo zvykem nastartovat den ranní polévkou. Ta byla později nahrazena kávou.
Nejednalo se ale o kávu, jakou jste zvyklí pít ráno dnes, tedy šálek pressa nebo tureckou kávu. Šlo spíše o takové kávové mléko, protože šlo o šálek kávy, který byl ve stejném hrnku, v jakém se dříve podávala polévka. Fígl byl v tom, že hrnek byl dolit doplna horkým mlékem, takže nápoj mohly pít i děti. Tento horký nápoj měl být něco příjemného, co povzbudí a probudí člověka na cestu do práce.
Jemně povzbudivá káva nezpůsobuje kofeinový šok, kterému je lidské tělo vystaveno při pití silné kávy. Šálek jemné kávy vás příjemně povzbudí a harmonicky, přirozeným způsobem rozvibruje. Takovou kávu mohou bez problémů pít těhotné ženy i děti. Můžete si dát klidně i několik šálků espressa denně a vy i vaše tělo se budete cítít lépe, než při pití normální kávy s kofeinem.
Pokud si po ránu dáte šálek silné kávy s velkým množstvím kofeinu, nemusíte se cítit nejlépe. Můžete být podráždění, případně se vám chvějí ruce. Časem možná zjistíte, že po silné kávě nejste o nic více produktivní než bez ní. Silná káva má přínos opravdu jen tehdy, když člověk po nějakou dobu potřebuje zůstat vzhůru. Získaná energie je ovšem na dluh. Lidé, kteří dlouhodobě pijí kávu s velkým množstvím kofeinu, se vyznačují tím, že velmi často zívají. Pokud na nějakou dobu kofein vysadí, stačí tři až čtyři dny, zívání přejde. Prohloubí se spánek a tělo si více odpočine v přirozeném spánkovém cyklu. Veškeré procesy, narušené velkým množstvím kofeinu, se navrátí do normálu.