Účinky kávy už se zkoumaly ze všech možných úhlů pohledu. Vědci zjistili, že zlepšuje paměť, snižuje riziko stařecké cukrovky, zastavuje vypadávání vlasů apod. Další výzkum se zaměřil na libido. Jednalo se o experiment prováděný na velké skupině krys a výsledek na sebe nenechal dlouho čekat. Krysy, kterým byl podán kofein, byly mnohem žádostivější než ostatní.

Výsledky jsou sice ověřeny jen u samiček krys, ale vědci se domnívají, že podobný efekt má kofein i na ženy a žádné další výzkumy tohoto typu provádět nehodlají. Povzbuzení touhy a tedy jakési afrodiziakální účinky způsobuje kofein ale pouze tehdy, není-li žena na pití kávy zvyklá.

Při výzkumu vědci podali sto osmdesáti samičkám krys menší dávku kofeinu, pak je připustili k samečkům a pozorovali, zda kofein působil a jakým způsobem. Ukázalo se, že příjem kofeinu zkrátil dobu, po které se samičky vracely k samcům pro pohlavní akt. Vedoucí výzkumu však upozorňuje, že šlo o krysy, které nikdy dříve s kofeinem nepřišly do styku.

„U lidí bychom podobný efekt mohli pozorovat nejspíše jen u žen, které kávu pijí jen výjimečně,“ uvažuje lékařka. Mluvčí britské asociace pro kávu je však skeptický: „Lidé by museli vypít 10 či více šálků kávy, aby se i u nich dal pozorovat podobný účinek, a to přece není normální úroveň pití kávy. Káva zdraví prospívá mnoha způsoby, ale tenhle mezi ně, myslím, patří,“ říká opatrně.