Téměř každá rostlina má pro sebe něco specifického, čím se může bránit. Kaktusy mají ostny a budí tak živočichů, kteří by je chtěli pozřít, respekt. Kopřivy mají listy plné kyseliny, která každého, kdo se jich pokusí dotknout, spálí. Některé rostliny se brání více nápadně, některé méně. Do této druhé skupiny patří i kávovník.

kávovník

Kávovník je keř, který dorůstá výšky něco kolem tří až pěti metrů. Jeho zralé plody mají červenou barvu, proto jsou pro zvěř velice lákavá. Mladé keříky kávovníku by tak sotva přežily pár dní nebo týdnů, než by je spáslá divoká zvěř. Je dokázáno, že v plodech kávovníku, který roste v nůžinách, je mnohem více kofeinu než v plodech toho, který roste ve vysokohorských podmínkách, kde mu tolik nehrozí pozření divokou zvěří.

Člověk kávu pije právě proto, že obsahuje kosfein. Pár šálků lahodného moku denně většině lidí neublíží. Pro zvířata však může být káva jejich poslední potravou. Pro spoustu savců jsou totiž kofein i jiné látky, obsažené v kávě, smrtelné. Pro psa může být smrtelná i tabulka čokolády nebo jedna deci silné kávy. Organismus psa a jiných zvířat neumí kofein v těle metabolizovat a proto na něj působí jako jed.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.