Roberto a PetraJako portál zajímající se o kávu jsem nemohl chybět na finále soutěže Mistr kávy 2007, které proběhlo na veletrhu Incheba v Praze Holešovicích. Celý pavilon D voněl kávou, a tak byla atmosféra opravdu kávová. Všichni soutěžící baristé předvedli, že připravená kvalitní káva se mnohdy velmit liší od toho, co můžeme dostat v některých restauracích a kavárnách.

Soutěž spočívá v tom, že barista (specialista na přípravu a podávání kávy) musí připravit v časovém termínu 15 minut: 4 x espresso, 4 x cappuccino a 4 x volný kávový nápoj. Do hodnocení se započítává také estetický dojem z podávání nápoje a způsob prezentace.

I když nervozita jednotlivých soutěžících byla znát, nakonec se jim vždy podařilo zvládnou stanovený čas i přípravu soutěžních nápojů. Nejvíce nám bylo líto, když Jiří Richter musel přerušit přípravu z důvodu poruchy kávovaru. Ukázalo se ale, že je to opravdový profesionál a po opravě kávovaru se znovu s úsměvem pustil do přípravy. Největší pozornost na sebe strhla Petra Veselá, vítězka soutěže z minulého roku, od které všichni očekávali, jak bude bojovat na obhájení.

Šálek ozdobený kamínkama

Protože Petra Veselá provozuje svoji kavárnu Zlatý korálek nebylo pro mnohé překvapením, že korálky a skleněné kamínky byly součástí dekorace její soutěžní sestavy.

Kvalifikační dekorace Petry Veselé

Kvalifikační dekorace Petry Veselé Detail stolu

Pěchovátko na kávu dozdobené kamínky

Při odstartování její kvalifikační sestavy se i na Petře projevila nervozita, která ji ale vydržela jen po dobu nalévání vody pro porotce.

V okamžiku, kdy uchopila do ruky páku a naplnila ji kávou, její tréma zmizela jako mávnutím kouzelného proutku.Všechny její pohyby následně už jen dokazovaly, že připravuje kávu každý den, a že ji tato práce opravdu baví. Na videu, které zachycuje část její sestavy si můžete všimnout jen drobného zaváhání, když se chystala odnést espressa porotcům . Hned si to uvědomila a s úsměvem pokračovala dál.

Dávkování kávy z perfektně nastaveného mlýnku

Pěchování kávyPříprava Cappuccina

Volny kavovy napoj s boruvkami

Cappuccino zvládla bez problémů a nebála se ho připravit ve stylu latte art.

Kousek to byl opravdu odvážný protože všechny 4 cappuccina musí být naprosto stejné, ale nezaváhala ani na chvíli a její cappuccina vypadala téměř jako z kopírovacího stroje.   Její volný nápoj obsahoval borůvky a dozdobený byl kávovou šlehačkou. Degustaci tohoto nápoje jsem porotcům opravdu záviděl.
Měl jsem možnost krátce poznat Petru osobně a byl jsem velice mile překvapen, že je to příjemná mladá žena, která se pořád usmívá a pokud ji neuvidíte při práci, nebudete ani tušit že se bavíte s nejlepším baristou v ČR. Bohužel jsem se nemohl účastnit finále, ale vůbec mně nepřekvapilo, že Petra svoje vítězství obhájila i letos.
Přinášíme několik fotografií a malé video (z mobilního telefonu omluvte kvalitu), kde je vidět, že Petra Veselá je skutečný profík.

Detail sklenice na volny napoj Petra naleva vodu pro porotu Nekompromisní porotkyně Štěpánka Petra s úsměvem naslouchá porotě

Petra Veselá při práci Kvalifikační espresso

1.Video Petra a příprava kávy

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.