Latte art COVIM cappuccinoLatte art je způsob přípravy cappuccina (případně jiného nápoje z espressa a mléčné pěny), kdy se vytváří různé obrazce. Pro tento typ přípravy je velmi důležité umět správně našlehat mléčnou pěnu tak, aby neobsahovala vzduchové bubliny, ale pouze „mléčnou krému“.

Latte art se může tvořit dvěma způsoby. První je tvorba obrázku tím, jakým způsobem naléváme mléko do espressa. Jemnými pohyby pak vytvoříme požadovaný ornament.

Tento způsob je poměrně složitý a ovládají ho jen šikovní baristé (naštěstí jich je čím dál více) . V tomto odvětví se pořádá také Mistrovství světa, přičemž první mistrovství v technice latte art v ČR zorganizovala Škola kávy a vyslala tak první české reprezentanty na mistrovství světa Latte art.

Druhým způsobem je kreslení obrázku pomocí topingu případně kakaa přímo na bílou pěnu cappuccina. Může se tvořit pomocí šablon, párátek a dalších pomůcek, záleží jen na vaší fantazii.Toto bych ale jako odborník na kávu moc nedoporučoval pokud zákazníka předem neupozorníte. Toping úplně změní chuť cappuccina, což ne každý ocení.

Jak se tedy má správně našlehat mléko ?

Asi do jedné třetiny nerezové konvičky kónického tvaru nalijeme plnotučné a vychlazené mléko.

Těsně pod hladinu mléka (asi 2 cm) ponoříme trysku (asi pod úhlem 45° )

Mléko by se mělo při šlehání v konvičce točit a tryska by neměla přisávat moc vzduchu aby se nám nezačaly vytvářet bubliny.

Teplota mléka by neměla přesáhnout 70 °C kdy už pěna začne padat.

Pokud ovšem chcete mléko šlehat po vychlazení znova nesmí se dostat nad 60 °C kdy už dochází k nevratným změnám ve struktuře mléčných bílkovin.

Když nepoužíváte při šlehání teploměr dostáváte se pomocí kontroly teploty rukou na teplotu kolem 54 °C.

Natočili jsme pro Vás malou ukázku, jak pak můžete s dobře našlehaným mlékem trénovat latte art.

Omluvte kvalitu kávy (při přípravě scénáře dostala dost zabrat. Nejsme prostě profi filmaři 🙂 )