Každý čin, sobecký či nikoliv, nemusí být vždy doceňován, tak jak by si zasloužil. Ale čin učiněný z prosté laskavosti, může pomoci více lidem, než bychom si mohli nechat zdát.

Již před nějakou dobou mě nadchl projekt, který do dnes s chutí sleduji. Jedná se o celosvětové hnutí Suspended Coffees. Zakladatelem je John Sweeney, který po vyslechnutí rozhovoru dvou přátel o významu „zavěšené kávy“, našel po čem léta toužil – změnit svět. sarito
Princip je jednoduchý, při návštěvě kavárny si zakoupíte místo jedné kávy dvě. Jednu kávu vám barista připraví jako obvykle, druhou označí jako „zavěšená“. Nejedná se o žádné charitativní počiny a kavárna se vámi darované kávy ani nedotkne. Káva bude čekat na člověka, který přijde do kavárny a bude vaši kávu opravdu potřebovat – ať už je to z jakéholiv důvodu. Může se jednat o bezdomovce, studenta během zkouškového období nebo ženu, která potřebuje 5 minut odpočinku. Nikdy nevíte, komu váš náhodný čin může pomoci. Jak by řekl sám John Sweeney „Je to mnohem víc než káva. Jde o sílu laskavosti a soucitu.“
A nejde pouze o kávu – můžete darovat bagetu, misku teplé polívky, limonádu. Úsměv je možné vykouzlit mnoha způsoby.

Dnes jsem s velkým potěšením zjistila, že podobný projekt našel své místo i v České Republice. Projekt CoffeeShare – Zavěšená káva, který nemá za účel nic jiného než poskytnout kávu někomu, kdo ji potřebuje, lze nálezt v kavárnách v Praze a Českých Budějovicích.

A co vy? Máte zkušenosti s něčím podobným? Podělte se s námi o svůj příběh nebo se rovnou zapojte do projektu CoffeeShare.