Kolik kávy je již příliš?

Někdo si jistě řekne, že žádné množství kávy nemůže překročit onu pomyslnou čáru v písku – a to především kvůli své nehynoucí lásce k espressu – ale jakmile zapojíme vědu do určení bezpečné hranice, můžeme být trochu zmateni dostupnými odpověďmi.

Všichni moc dobře víme, jaký kofeinový „kopanec“ může způsobit káva z čestvě namletých kávových zrn. Kofein nám dodává podnět blokováním složky adenosin, který dle pořadí umožňuje stimulujícím chemikálím upevnění v našem mozku a nabuzení příslušných smyslů.

Vzhledem k tomu, že každý jedinec je originální – liší se i reakce lidí na kávu. Z tohoto důvodu nalézáme ty, kteří jsou citliví na kofein, a na druhé straně ty, kteří potřebují silnou dávku kávy než vůbec začnou vnímat účinky kofeinu.

Všichni jsme také pravděpodobně seznámeni s vedlejšími účinky předávkování kofeinem. Ať je tak již učiněno dobrovolně – v období „šprtání“ studentů na zkoušky  nebo neúmyslném požití více kávy než je zvykem – může nadměrná konzumace kofeinu přivolat nervozitu, nespavost a závratě. Pak jsou tu ještě další závažné nežádoucí účtiny jako srdeční arytmie, zvracení a úzkost.

Typickým doporučeným množstvím pro normálního člověka je 400mg denně, což zhruba odpovídá 5 espresso, v závislosti na typu kávových zrn. Opět však platí, že ani v tomto množství nemusíme přítomnost kofeinu vnímat – jak již bylo zmíněno výše, vše záleží na jednotlivci a jeho reakci.

Je však možné, aby se člověk předávkoval kofeinem – tak jak to ukazují některé nešťastné příběhy v posledních pár letech. Ale předávkovat se samotným kofeinem by bylo těžké: Matthew Johnson, profesor na John Hopking University v Baltimore, říká: „k tomu by bylo nutné přibližně 14.000 mg nebo okolo 140 8oz šálků kávy za den.“

Takže v reakci na otázku položenou na začátku tohoto článku – tedy kolik kávy je příliš mnoho – je odpověď relativní. Na jedné straně nacházíme odpověď „140 šálků“, na straně druhé je potenciální množství něco více než 5.

Nicméně intoxikace kofeinem se pomalu stává termínem v lékařské komunitě – měli bychom se tedy více starat o naší denní spotřebu kávy a rozpoznat maximální bezpečnou dávku kofeinu pro každého z nás?

Jaká je Vaše maximální dávka kávy za den?

Zdroj: http://www.worldcoffeepress.com/

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.