Poprvé byl kofein v čaji objeven v roce 1827 a byl specifikován jako tein. V čaji se nevyskytuje ve volné, ale ve vázané formě, což má za následek jiný způsob účinku i jiné vstřebávání. Zatímco kofein v kávě rychle povzbudí, ale stejně rychle vyprchá, účinkuje kofein v čaji šetrněji a povzbudí delší dobu. O čaji tedy můžeme říci: Povzbudí, ale nerozruší. Kromě toho má konzument možnost ovlivnit svůj příjem kofeinu výběrem čaje a způsobem přípravy.
V čase mezi druhou a třetí minutou louhování působí čaj povzbudivě, poté uklidňuje žaludek a střeva. Člověk se po vypití čaje cítí svěžejší, lépe si vybavuje myšlenky a vzpomíná na prožité věci „Kofeinoví abstinenti“ mohou kofein použít na zvýšení nízkého krevního tlaku. Neexistuje však žádná příčinná souvislost mezi konzumací kofeinu a vznikem a rozvojem vysokého krevního tlaku. Osoby s vysokým krevním tlakem mohou spotřebovat pouze 250 – 300 mg kofeinu denně. To odpovídá asi 5 – 6 šálkům čaje. Nebezpečí předávkování organismu kofeinem z čaje téměř nehrozí, neboť by nastalo teprve po vypití kolem 30 šálků čaje denně, a tolik čaje zřejmě nikdo nevypije.
Tenhle popis není pravdivý, měl jsem výklad o čaji a tein s kofeinem nemá nic společného. Byl to odborný popisovaný velmi dlouhý článek v týdenním časopisu o potravinářství, kde se uvádí jaké má čaj vlastnosti a co obsahuje.V některých wiki neni vše co má být.
Re: Agliati
ani všichni přednášející neví vše co mají a články v časopisech vůbec ne. Tein ani matein nebyl nikdy chemicky identifikován ani popsán, nemá své vlastní CA registrační číslo a jeho summární chemický vzorec je naprosto stejný.
Na Vaše tvrzení by to chtělo mít nějaké reálné podklady a důkazy…
Tein a kofein jedno jsou; opravdu se liší jen v tom, jak jsou „uloženy“ ve výchozí surovině: kávě, čaji nebo kakau – z toho pramení nepatrně jiný průběh účinku.