coffee_death.jpgBritští vědci delší dobu pozorovali nastávající matky, které se ani v těhotenství nedokázaly vzdát svého oblíbeného nápoje s kofeinem. Došli však k závěru, že káva plodu nijak neprospívá ba naopak. Některé ženy, které pily velké množství kávy denně, totiž porodily děti s nízkou porodní hmotností. Vědci však mají pro milovnice kávy dobrou zprávu: není třeba se jí během těhotenství úplně vzdát.

Vědci při své výzkumu pozorovali více než dva a půl tisíce žen v průběhu jejich těhotenství. Výsledky ukázaly, že některé ženy, které denně přijaly velké množství kofeinu, porodily děti s nízkou porodní hmotností.

Kofein má tedy podobné negativní účinky na plod jako pití alkoholu nebo kouření cigaret. Jeho dopad však není tak vážný jako u cigaret a alkoholu, lékaři však doporučují pití kávy při těhotenství pokud možno omezit.

Riziko nízké porodní váhy plodu dítěte totiž zvyšuje mnoštví asi 500 miligramů přijatého kofeinu denně. To znamená asi pět větších šálků. Důležité je však dát si také pozor na „skrytý“ kofein. Málokdo si totiž uvědomí, že stejné množstí kofeinu jako ve větším šálku kávy je třeba v půl litru coca coly nebo ve 100 gramech hořké čokolády.

Studie však také prokázala, že pokud je žena zdravě těhotná, přestane velmi brzy pít kávu nebo černý čaj. V ideálním případě by měl příjem kofeinu u těhotné ženy být pod 200 miligramů.

Vědci však dodali, že riziko nízké porodní hmotnosti je poměrně nízké. Omezením kávy je však možné jej snížit téměř na minimum.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.