Někdo má možná pocit, že je na kávě závislý, a proto by chtěl přestat. Někdo jen chce začít hubnout a tomu tři šálky poctivého cappucina denně neprospějí. Někdo prostě jen potřebuje zůstat bdělý a kávu nemá rád. Pro všechny z těchto případů existuje rychlá pomoc: guarana.

To, co je na guaraně v podstatě nejcennější, je její schopnost nabudit lidský organismus. I proto se jí také někdy říká druhý kokain. Člověka totiž nabudí, zlepší náladu a navíc dokáže pomoci i s hubnutím. Ve srovnání s drogami však nemá žádné negativní účinky na lidský organismus.

Velice dobrým pomocníkem je guarana při odvykání pití kávy. Káva sama o sobě samozřejmě není nezdravá. Problémech při dietách nebo vysokém cholesterolu bývá však to, že málokdo vypije černou neslazenou kávu. Protože několik šálků kávy se třemi kostkami cukru a smetanou dietě moc nesvědčí.

guarana.jpg

Pokud má navíc někdo problémy se srdcem nebo citlivý žaludek, příliš šálků kávy mu také neprospěje. Při užívání guarany totiž nevznikají tak snadno žaludeční nebo srdeční potíže, ani například poruchy spánku.

Pokud člověk vypije jeden šálek kávy denně, dostane se do jeho těla v průměru asi 60 miligramů kofeinu. Spousta lidí však vypije více než jeden šálek, a tak potom trpí například nespavostí. Pokud chcete něco popíjet, můžete si uvařit guaranový čaj. Jeden litr tohoto čaje obsahuje přibližně 50 miligramů kofeinu, který povzbuzující látky dávkuje rovnoměrně.

Účinky guarany na lidský organismus jsou velice individuální. Z tohoto důvodu neexistuje ani předepsané množství, které by se mělo denně zkonzumovat. Obecně je ale nutné počítat s opožděným nástupem pozitivního efektu rostliny.

Doporučuje se tedy brát menší dávky například guaranových tablet a v případě potřeby velkého soustředění dávku zvýšit.