Molekula kofeinuSpousta mladých i starších lidí se snaží řídit moderním trendem: žít zdravě. Odmítají si proto například kávu, protože obsahuje kofein. Možná si však neuvědomují, že kofein obsahují i potraviny, ve kterých by to nejméně čekali. Některé výrobky kofeinu obsahují dokoce více než prostý šálke kávy, který si mnozí tolik upírají.

Kofein však není většinou uveden na seznamu látek, které nápoj či jídlo obsahují. To je nepříjemné obzvlášť tehdy, když se jedná o potraviny určené dětem. Americký časopis Consumer Report tak například uvádí, že dítě, které si dá limonádu Mountain Dew, kávovou zmrzlinu v řetězci Starbucks a bonbony M and M, spořádá kromě jiného 128 miligramů kofeinu. Maximální denní limit pro dvanáctileté dítě je však jen pětaosmdesát miligramů.

Ukázalo se, že kofein bývá v mnoha nealkoholických nápojích. Například nevinná limonáda Sunkist Orange jej obsahuje tolik, co Pepsi či Cola.

Kofein má na děti stejný účinek jako na dospělé. Zvyšuje krátkodobě aktivitu, ale při vyšších dávkách také vyvolává úzkost a napětí. „Až vaše dítě nebude chtít spát, zamyslete se nad tím, co jedlo a pilo přes den,“ řekl časopisu Consumer Report Ronald Griffith, profesor psychiatrie na Kolumbijské univerzitě.