Jak doma pěstovat okrasný kávovník

Jak doma pěstovat okrasný kávovník

kávovník v květuPřemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, pěstovat si kávu doma na zahrádce pro vlastní potřebu? Pěstování plodící rostliny, stejně tak jako následné zklízení a následné zpracování kávy je však velice náročné jak časově, tak na podmínky, které u nás nejsou zrovna nejvhodnější. Pro toho, kdo by však stále toužil po tom, mít kávovník doma, je tu šance. Ve specializovaných obchodech pro zahrádkáře se dá koupit rostlinka kávovníku, který si můžete pěstovat doma jako pokojovou okrasnou rostlinu. Při dobré péči za odměnu vykvete krásnými voňavými květy.

Kávovník vyžaduje rozptýlené světlo, nesnáší však přímé slunečné paprsky. V zimě ho umístíme na světlejší místo. Na teplotu není náročný. V létě snese teploty od 22°C a zároveň vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto v tomto období rostlinu intenzivně rosíme. Během vegetačního klidu od října do února mu stačí teplota 15 až 20 °C. Hůře než pokles teploty vzduchu snáší pokles teploty substrátu pod 16 °C. Teplota pod 12 °C má za následek přerušení růstu.

Rostliny pravidelně zaléváme měkkou vodou a dáváme pozor na přemokření stejně jako přeschnutí půdy. Mladé rostliny přesazujeme každý rok do čerstvého kyselého substrátu, starší podle potřeby. Od dubna do srpna každých 7 – 14 dní přihnojujeme hnojivem bez obsahu vápníku.

Rostliny kávovníku lze různě tvarovat. Řezem upravujeme jejich tvar, podporujeme zahušťování a tvorbu květů. Kvést začínají ve třetím až pátém roce bílými voňavými květy. Plodem jsou dekorativní červené bobule, které dozrávají šest až osm měsíců.

5 odpovědína “Jak doma pěstovat okrasný kávovník”

 1. Anonymka napsal:

  Díky pomohla jsi mi s referatem do školy:-D

 2. M. Koubová napsal:

  já mám doma kávovník a banánovník

 3. Zdenka Jírová napsal:

  Muselia jsem přestěhovat vzrostlý, plodící kávovník do nového byty. Je to asi týden, počasí cekem teplé, převoz byl rachlý a v uzavřené dodávce. Po přestěhování však bez důvodu kávovník svěsil listy, jak by uvadl. Nemůže to být šok z přemístšní a hlavně, vzpamatuje se? A co mám dělat?. Děkuji za odbornou pomoc.

 4. Monika napsal:

  Dobrý den Mám kávovník již druhým rokem.Nijak se mu nevede.Je přesazený,zalévám jen střídmě aby nebyl mokrý je na komodě na rozptýleným světle a stejně se mu nedaří.Jak mám zvýšit jeho kvalitu?Poradí mi někdo?Děkuji moc za jakoukoliv radu.

 5. denaga napsal:

  Ahoj

  mám kávovníky v byte, sú nádherné a nenáročné – potrebujú ale aj kyslejšiu pôdu. Skúšala som rôzne kyslé substráty a bolo to nanič, až kým som sa nedostala ku kyslej vresovištnej rašeline (červená, nie čierna) Stačilo pridať za hrsť na vrch pôdy a rastliny viditeľne pookriali. Po primiešaní do pôdy sú predmetom obdivu všetkých.

Přidat komentář