kávovník v květuPřemýšleli jste někdy nad tím, jaké by to bylo, pěstovat si kávu doma na zahrádce pro vlastní potřebu? Pěstování plodící rostliny, stejně tak jako následné zklízení a následné zpracování kávy je však velice náročné jak časově, tak na podmínky, které u nás nejsou zrovna nejvhodnější. Pro toho, kdo by však stále toužil po tom, mít kávovník doma, je tu šance. Ve specializovaných obchodech pro zahrádkáře se dá koupit rostlinka kávovníku, který si můžete pěstovat doma jako pokojovou okrasnou rostlinu. Při dobré péči za odměnu vykvete krásnými voňavými květy.

Kávovník vyžaduje rozptýlené světlo, nesnáší však přímé slunečné paprsky. V zimě ho umístíme na světlejší místo. Na teplotu není náročný. V létě snese teploty od 22°C a zároveň vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, proto v tomto období rostlinu intenzivně rosíme. Během vegetačního klidu od října do února mu stačí teplota 15 až 20 °C. Hůře než pokles teploty vzduchu snáší pokles teploty substrátu pod 16 °C. Teplota pod 12 °C má za následek přerušení růstu.

Rostliny pravidelně zaléváme měkkou vodou a dáváme pozor na přemokření stejně jako přeschnutí půdy. Mladé rostliny přesazujeme každý rok do čerstvého kyselého substrátu, starší podle potřeby. Od dubna do srpna každých 7 – 14 dní přihnojujeme hnojivem bez obsahu vápníku.

Rostliny kávovníku lze různě tvarovat. Řezem upravujeme jejich tvar, podporujeme zahušťování a tvorbu květů. Kvést začínají ve třetím až pátém roce bílými voňavými květy. Plodem jsou dekorativní červené bobule, které dozrávají šest až osm měsíců.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.