I druhé největší město České republiky, Brno, mělo v minulosti několik velice slavných a oblíbených kaváren. Například Tomanovu kavárnu si na náměstí Svobody založil Emanuel Toman. Zkušenosti nasbíral v Budapešti a také ve Vídni.
O Emanuelu Tomanovi se začalo v Brně mluvit v roce 1905. Tehdy o něm lidé mluvili jako o odborníku s mezinárodní praxí, kterou si přinesl z Budapešti a Vídně. Dalších deset let měl potom krámek na Starém Brně, kde si jej lidé velmi oblíbili. Zamilovali si totiž jeho výborné zákusky i chutné a levné pečivo. Později se Toman přesunul do České ulice a poté na náměstí Svobody, kde úspěšně v tradici pokračoval.
V roce 1924 si potom koupil dům na velmi lukrativním místě: na začátku České ulice, téměř na brněnském centrální náměstí Svobody. V domě si Toman vybudoval kavárnu a cukrárnu, kterou nechal v roce 1931 velmi moderně zařídit. Podnik majitel nazval podle svého jména Tomanova kavárna a cukrárna. Stačilo málo a brzy se pak zařadil mezi nejznámější kavárny v Brně. Toman se všemožně snažil, aby si získal dobrou pověst, a nikdy se netajil tím, že jsou jeho vzorem kavárny v Paříži nebo ve Vídni.
Toman byl ve svém oboru špičkový odborník. Nasvědčuje o tom i ten fakt, že ve své kavárně vychoval spoustu dalších nástupců. Ti si nakonec získali vynikající pověst pracovníků v kavárenství. V Tomanových krocích pak následoval jeho syn, Otakar Toman.
Emanuel Toman se zajímal nejen o svou kavárnu s cukrárnou, ale i o celý svůj obor. Byl předsedou Společenstva cukrářů a z jeho iniciativy vznikla odborná cukrářská škola v Brně.
Zdroj: www.spilberk.cz