FairtradeJe všeobecně známé, že většina kávy, převážně té nejkvalitnější, pochází z rozvojových nebo málo rozvinutých zemí. V posledních deseti letech však cena kávy neustále klesá. Výkupní cena kávy na kávovém trhu dokonce klesla natolik, že nepokrývá ani náklady na její vypěstování.

Ačkoliv si zemědělci pěstující tuto plodinu vydělají minimum, v podstatě s pěstováním kávy nemohou přestat, protože nemají na výběr. Stoupá tedy kvantita, zemědělci se snaží vypěstovat co nejvíce, na úkor kvality. Nezbývá jim než čekat, až se výkupní cena zlepší. Druhou možností, jak se uživit, je totiž nelegální pěstování koky a odchod do městských slumů. V mnoha pěstitelských zemích – Mexiku, Nikaragui, Kolumbii a mnohých afrických státech – dochází v důsledku poklesu cen ke zbídačení celých regionů.

Zapojení do Fair Trade je pro malé pěstitele jednou z mála příležitostí, jak dostat za svou práci alespoň tolik, aby uživili sebe, svou rodinu a mohli dále pěstovat kávu v kvalitě, kterou od ní uživatel očekává. Pěstitel totiž v tomto programu dostává dotace, aby jeho výdělek odpovídal kvalitě kávy a naopak: čím je káva kvalitnější, tím větší dotace může zemědělec dostat.

V České republice existuje několik obchodů, které Fair Trade výrobky podporují a prodávají. V některých obchodech mají velice úzký výběr, většinou se jedná o kávu, kakao, čaj a čokoládu, v jiných jsou zaměření pouze na Fair Trade výrobky a výběr je samořejmě o to větší. Kde nakoupit?

Brno:

Biopotraviny (Galerie Vaňkovka Brno) – k dostání čokolády, káva, čaj, kakao a další výrobky ze spravedlivého obchodu

Brněnka-Konzumka (Bayerova 15, Jílkova 90, Klímova 18, Řezáčova 15, CIhlářská 24, Libušina třída 23, Náměstí míru, Purkyňova 45, Slovinská 21) – k dostání výrobky od Centra férového obchodu.

Dary přírody (Záhřebská 31)

Kavárna ART (Cihlářská 19)

Kavárna U Rubínu a.s. (Makovského nám. 2)

Koros s.r.o. (roh Botanické a Zahradníkové ul.)

LUMO Natur s.r.o. (Tkalcovská 869/1; Galerie Vaňkovka)

Marks and Spencer (Olympia Brno, U Dálnice 777, 664 42 Brno) – Fair Trade čaj, káva, med, marmeláda, výrobky z bavlny a další

Naturka (Koliště 5 a Veveří 21) . K dostání jsou zde čokoládové tyčinky Fairetta, čokolády, čaje, káva, sušenky a další výrobky od Centra férového obchodu.

Pí – voda (Lidická 38; v pasáži)

Poradenské Středisko Rozvoje Osobnosti (Náhorní 13, Brno) Tel. 547 240 216. Nabízí Fair Trade výrobky od firmy Fairově.

Rebio (Orlí 26)

Večerka (Gorkého 16, naproti Obilnému trhu) – zde koupíte čokoládové tyčky Fairetta, čaje, kávy a další potravinové i řemeslné zboží od Centra férového obchodu.

Zdravá výživa U Měnínské brány (Orlí 20) – k dostání čokoládové tyčky, čokolády, keksy a jiné výrobky ze spravedlivého obchodu.

Zdravý život (Lidická 26)

Zlatý klíček (Jaselská 191/8)