Plodina jakou je káva nám v dnešní době nepřipadá jako nic výjimečného. Máme jí na výběr nepřeberné množství druhů i cenového rozmezí. Víte však, kdo je na úplném začátku – u kávových bobů – a kolik tito lidé za vlastníma rukama vypěstovanou kávu dostanou zaplaceno?

Pěstitel Fair Trade kávy se může usmívat

Pěstováním kávy se živí 25 milionů zemědělců převážně z chudých zemí. Pro většinu z nich představuje káva jediný zdroj obživy a proto prodávají své produkty výkupčím hluboko pod skutečnou hodnotu, jelikož i tento malý finanční obnos potřebují ihned, aby mohli vyžít další týden. Tato káva, vypěstovaná na plantážích tradičním způsobem, však má vysokou hodnotu a kvalitu. Proto je zde Fair Trade.

Zemědělci, kteří pěstují Fair Trade kávu, mají tak jedinečnou možnost získat na nestabilním světovém trhu s kávou získat finanční odměnu, která odpovídá jejich nákladům na základní životní potřeby, uspokojení nákladů na pěstování a další rozvoj. Cena, kterou pěstitelé za Fair Trade kávu dostávají, je nad hladinou cen na světovém trhu a pěstitelé navíc dostávají bonusy například za to, že jejich káva je biovýrobkem atd.

Prodávat svou kávu v rámci Fair Trade má pro zemědělce i další výhodu – obchod se uzavírá na rok dopředu a pěstitelé tak mají záruku, že celý rok budou mít odbyt a prostředky k živobytí.

V České republice je v současnosti poměrně široká nabídka Fair Trade kávy i jiných produktů. Jedná se o kávy mleté nebo zrnkové.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.