Férová káva – znáte Fair Trade?

Férová káva – znáte Fair Trade?

Plodina jakou je káva nám v dnešní době nepřipadá jako nic výjimečného. Máme jí na výběr nepřeberné množství druhů i cenového rozmezí. Víte však, kdo je na úplném začátku – u kávových bobů – a kolik tito lidé za vlastníma rukama vypěstovanou kávu dostanou zaplaceno?

Pěstitel Fair Trade kávy se může usmívat

Pěstováním kávy se živí 25 milionů zemědělců převážně z chudých zemí. Pro většinu z nich představuje káva jediný zdroj obživy a proto prodávají své produkty výkupčím hluboko pod skutečnou hodnotu, jelikož i tento malý finanční obnos potřebují ihned, aby mohli vyžít další týden. Tato káva, vypěstovaná na plantážích tradičním způsobem, však má vysokou hodnotu a kvalitu. Proto je zde Fair Trade.

Zemědělci, kteří pěstují Fair Trade kávu, mají tak jedinečnou možnost získat na nestabilním světovém trhu s kávou získat finanční odměnu, která odpovídá jejich nákladům na základní životní potřeby, uspokojení nákladů na pěstování a další rozvoj. Cena, kterou pěstitelé za Fair Trade kávu dostávají, je nad hladinou cen na světovém trhu a pěstitelé navíc dostávají bonusy například za to, že jejich káva je biovýrobkem atd.

Prodávat svou kávu v rámci Fair Trade má pro zemědělce i další výhodu – obchod se uzavírá na rok dopředu a pěstitelé tak mají záruku, že celý rok budou mít odbyt a prostředky k živobytí.

V České republice je v současnosti poměrně široká nabídka Fair Trade kávy i jiných produktů. Jedná se o kávy mleté nebo zrnkové.

6 odpovědína “Férová káva – znáte Fair Trade?”

 1. Martina napsal:

  Dobry den, zajimalo by mne kde je mozne takovou kavu zakoupit. Muzete mi poradit prosim ?

 2. verka napsal:

  Dobrý den, tuto kávu budeme dodávat milovníkům dobré kávy během 1 – 2 měsíců prostřednictvím http://www.kavovary-online.cz

 3. Nina napsal:

  Velký výběr fair-trade výrobků najdete na http://www.fairove.cz – sama tam nakupuji a kvalita je skvělá.

 4. Jana napsal:

  Kávu a jiné výrobky Fair Trade můžete také nakupovat za dobré ceny na stránkách http://www.fair-trade.cz

 5. pepa napsal:

  jo ja sem na kavu navyklej:)

 6. Helen napsal:

  velký výběr Fair Trade kávy i jiných Fair Trade výrobků najdete na http://www.fairtradecentrum.cz.Několik jich mám vyzkoušeno, jsou moc dobré a zajímavé svými projekty..

Přidat komentář