Jednou ze základních ingrediencí pro správně připravené espresso je čerstvá a čistá voda. Všichni, co mají doma kávovary řeší otázku vodního kamene. Někteří volí vyměnitelné filtry, které se vkládají přímo do nádržky kávovaru, a filtrují vždy jen porci vody pro připravované espresso. Jiní své kávovary pravidelně odvápňují pomocí různých dekalcifikačních prostředků.

Jisté je jedno, ať už se jedná o pákové kávovary nebo automatické stroje na espresso, všechny potřebují jistou péči, protože „vodní kámen, to je prevít“:).

Kávovary které nejsou před usazeninami chráněny nepřipraví kvalitní espresso, káva nebude chutnat jako z čistého stroje a navíc se mohou vážně poškodit.

Kromě speciálních filtrů pro kávovary a odvápňovacích prostředků, je tu ještě třetí varianta. Filtrační konvice, které filtrují i větší množství vody. Tu pak můžete využít pro svůj, kávovar ale i třeba pro přípravu čaje. Káva je pro mě opravdovým potěšením, ráda si však dopřeji i dobrý černý čaj a nic mě neodradí víc, než čajem obarvené „plovoucí ostrůvky“ vodního kamene, které zůstávají i na stěnách šálku. Nemluvě o věčném čištění varné konvice.

Filtrační konvice Brita takový problém vyřeší pro celou domácnost. Vyrábí se v několika provedeních podle barev, funkcí a velikostí.

 

Základním typem je filtrační konvice Brita Marella Cool Calendar, která se vyrábí v modré, bílé a červené barvě.
Je to jednoduchá konvice kterou snadno otevřete i jednou rukou, pro snadné doplňování. Velikost této konvice je uzpůsobena tak, aby se snadno vešla do dveří lednice. Její díly se navíc dají mýt v myčce na nádobí.
Na víku má Brita Marella takže vidíte, kdy jste vložili filtr a kdy bude potřeba vložit nový.

Vyšším modelem je pak filtrační konvice Brita Elemaris Meter, která je dostupná v černé a bílé.
Na rozdíl od Brita Marella má Brita Meter tzv. „inteligentní počítadlo“ které vyhodnocuje životnost filtru na základě třech informací:

  • doba využití filtru
  • tvrdost vody
  • množství přefiltrované vody

Konvice Brita Meter má navíc protiskluzové nožičky a vyrábí se i v provedení XL, kde je objem přefiltrované vody až 2,2 l. Co mě ještě zaujalo na Brita Meter je způsob doplňování vody – konvici nemusíte otvírat – stačí ji dát pod kohoutek a proud vody si sám otevře cestu. Vtipné a praktické.

Design je, řekla bych, moderní, a tak bych se nebránila mít takovou filtrační konvici na kuchyňské lince stále v pohotovosti. Kromě vodního kamene odstraňují filtry Brita Maxtra i chlor, stopy těžkých kovů a nežádoucí zápachy a příchutě. Filtry se prodávají po čtyřech nebo po osmi.
Espresso připravené z takto upravené vody bude chutnat dobře, protože filtry uchovávají žádoucí minerály a takto voda upravená má stále „nějakou chuť“ (oproti destilované vodě). Navíc tak chráníte nejenom svůj kávovar ale i další domácí spotřebiče, do kterých používáte vodu (varná konvice, žehlička…)