Kdo je to barman ví snad každý a to, že v této disciplíně probíhají prestižní soutěže, je také všeobecně známo. Oproti tomu výraz Barista u nás zatím není až tak obvyklý. Barista – to je specialista na přípravu kávy. Takový člověk zná přesně postupy, jak připravit dokonalé espresso a také další nápoje, které z espressa vychází.

A také v tomto umění se pořádají soutěže – nejprve lokální, z nichž vychází mistři, kteří pak svou zemi reprezentují na mezinárodních kolech.

U nás v České republice proběhla taková soutěž ve dnech 19. – 22.4.2012. Jmenuje se Barista roku. Konala se v Praze a rozhodně bylo na co koukat. Celou soutěž Barista roku 2012  pořádá SCAE = Speciality Coffee Association of Europe v čele s českým koordinátorem Jiřím Richterem. Soutěžící se předvedli v několika disciplínách:

„Cup tasting“, „Latte Art“, Barista roku a „Coffee in Good Spirits“. V první soutěži se projevili hlavně schopní degustátoři kávy, v dalších pak bylo potřeba espresso také správně připravit anebo vykouzlit obrázek na cappuccino. „Coffee in Good Spirits“ je pak jediná disciplína, ve které může Barista použít alkohol.

Soutěžící si musí sami nastavit mlýnek na kávu – oficiálním partnerem soutěže je nejen u nás, ale i celosvětově, výrobce kvalitních mlýnků Mahlkönig, konkrétně se pak jedná o mlýnek na kávu Mahlkönig K30 Vario. Nedávno jsme tu psali recenzi na mlýnek na kávu Mahlkönig K30 ES – jedná se o stejný typ, ovšem u typy „Vario“ je nastavení hrubosti mletí zcela plynulé (nepostupujete po jednotlivých „zubech“). Na stejném mlýnku si svou kávu připravují soutěžící po celém světe. Kávovary byly na letošní soutěži opět zastoupeny značkou Astoria. Baristé připravovali své výtvory na modelu Astoria Gloria SAE.

Soutěž je otevřená všem a může se do ní přihlásit každý, kdo se cítí být opravdovým baristou. Certifikát není podmínkou, pravdou ale je, že většina soutěžících už svou „zkoušku způsobilosti“ složili.

 

A kdo se vlastně stal Baristou roku 2012? Porota nejlépe ohodnotila šestadvacetiletého Adama Neubauera, který v současnosti cvičí v jedné Pražské kavárně a naši republiku bude reprezentovat na MS ve Vídni.

Úplné výsledky a pravidla soutěž najdete na oficiálním webu SCAE: http://specialitycoffee.cz