V prvních dnech roku 2024 se světovým obchodem s kávou šířila pouze předtucha, protože ceny kávy na celém světě opět rostly. Rozvíjelo se složité drama, které bylo poháněno rozmary měnícího se počasí a globálními tržními silami. Toto drama bylo stejně známé jako nevítané, opakovalo se znovu a znovu po celá desetiletí, kdy ceny kávy Arabica a Robusta rostly a klesaly.

Po krátkém oddechu na začátku roku 2023 kontrakty na kávu opět rostly, a to jak u kávy Arabica, tak u kávy Robusta. V nejnovější kapitole jsme se setkali se směsicí býčích a medvědích faktorů, které ovlivňovaly ceny kávy.

Na jedné straně káva Arabica zažívá prudký růst cen a dosahuje čtyřtýdenního maxima, zatímco Robusta šplhá na dvouměsíční maximum. Příčina? Nedávné suché počasí v Brazílii, zejména v regionu Minas Gerais – klíčové oblasti pro produkci kávy Arabica -, kde spadlo pouze 53 % historického průměru srážek. Tento nedostatek dešťů ohrožuje nadcházející úrodu kávy a posílá ceny kávy nahoru.

Sucho ve Vietnamu

Vietnam, zdaleka největší producent kávy Robusta na světě, hlásí výrazný měsíční nárůst vývozu kávy, ale meziroční pokles. Ještě znepokojivější je prognóza vietnamské produkce kávy na období 2023/24, která by měla opět klesnout o 10 % v důsledku sucha v období tvorby třešní, což by znamenalo nejmenší úrodu za poslední čtyři roky.
Zvýšení ceny kávy Robusta způsobené velkým suchem ve Vietnamu má řetězový efekt na cenu zrn kávy Arabica. Téměř rekordně nízké zásoby kávy zvyšují nejistotu ohledně budoucí nabídky, což vede k odpovídajícímu růstu cen.

Rekordně nízké zásoby kávy

Dalším kritickým faktorem jsou nízké zásoby kávy. Zásoby kávy Arabica monitorované Mezinárodní burzou kávy (ICE) se snížily na 24leté minimum, zatímco zásoby kávy Robusta jsou jen nepatrně nad rekordně nízkou úrovní. Toto potenciální riziko pro zásobování vede k růstu ceny kontraktů na kávu.

Nepomáhají ani povětrnostní jevy typu El Niño.

Ceny kávy Robusta v současné době rostou, a to zejména kvůli prognóze Vietnamské asociace pro kávu a kakao, která předpokládá pokles produkce ve Vietnamu v sezóně 2023/24. Zahraniční zemědělská služba USDA (FAS) tento názor potvrzuje a uvádí nepříznivé počasí způsobené jevem El Niño.

Povětrnostní jev El Niño, který vyhlásilo americké Centrum pro klimatické předpovědi, bude mít pravděpodobně smíšené dopady. Obvykle El Niño přináší silné deště do Brazílie a sucho do Indie, což ovlivňuje produkci kávy v těchto regionech. Mohlo by také přinést sucho do kávových oblastí Vietnamu, což by dále zkomplikovalo situaci v zásobování.
Nepředvídatelnost povětrnostních jevů El Niño vyvolává obavy o globální podmínky a způsobuje nejistotu.

kávovník

Nejistota v cenách kávy pro rok 2024

S příchodem roku 2024 je tedy světový trh s kávou v pohybu. Na cenu kávy ve vašem šálku má vliv celá řada vzájemně se prolínajících faktorů – vývoj počasí, předpovědi produkce, vývozní trendy a úroveň zásob. Každý prvek hraje při utváření trhu svou roli, takže svět obchodování s kávou je stejně bohatý a složitý jako nápoj samotný.

Všichni doufáme, že současný nárůst cen je pouze sezónním vzestupem, nikoli začátkem dalšího trvalého růstu cen. Bohužel ale musíme počítat s tím, že dříve nebo později se nárůst cen musí projevit i všech dodavatelů, kteří zachovají stejnou kvalitu a složení směsí. Jak je již známo někteří si s tím poradí po svém aby nárůst cen co nejvíce zmírnili.

Nastavení soukromí

Soubory cookie používáme, abychom mohli přizpůsobit obsah konkrétním uživatelům a analyzovat návštěvnost našeho webu. Kliknutím na možnost „Povolit vše“ s tím souhlasíte. Předvolby můžete spravovat tlačítkem Nastavení soukromí. Svůj souhlas můžete kdykoli odvolat.